Załącznik do Uchwały Nr XV/92/04

Załącznik
do Uchwały Nr XV / 92 / 04
Rady Gminy Hajnówka

z dnia 19 kwietnia 2004 roku

 

Roczny Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie .

ROZDZIAŁ I

WSTĘP

1. Aktywność społeczna zapewnia prawidłowy rozwój lokalny. Jedną z form ruchu społecznego, który powoduje, że ludzie zrzeszają się i podejmują wspólne działania dają organizacje pozarządowe.
2. W tych organizacjach skupiają się najbardziej aktywni i wrażliwi na sprawy społeczne mieszkańcy naszej gminy.
3. Współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi a gminą Hajnówka odbywać się powinna na zasadach portnerstwa, pomocniczości i suwerenności stron.
4. Program współpracy z organizacjami pozarządowymi pozwoli wykorzystać aktywność społeczną do lepszej realizacji zadań publicznych i rozwoju gminy.

ROZDZIAŁ II

CELE PROGRAMU

1. Celem programu jest prowadzenie przez gminę Hajnówka działalności w sferze zadań publicznych gminy określonych w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz.U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 ) we wspólpracy z organizacjami pozarzadowymi i podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 tej samej ustawy, prowadzacymi odpowiednio do terytorialnego zakresu działania gminy, działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom gminy.

ROZDZIAŁ III

ADRESACI PROGRAMU

1. Program adresowany jest do:
1) organizacji pozarządowych,
2) osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności, sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.

ROZDZIAŁ IV

REALIZATORZY PROGRAMU

1.W realizacji programu uczestniczą:
1) Rada Gminy i jej komisje w zakresie wytyczania polityki społecznej i finansowej gminy.
2) Wójt Gminy w zakresie realizacji polityki społecznej i finansowej gminy wytyczonej przez Radę Gminy.
3) Upoważniony pracownik Urzędu - w zakresie organizowania i koordynowania bieżących kontaktów pomiędzy gminą i organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
4) Kierownicy referatów, samodzielne stanowiska pracy w urzędzie oraz jednostki organizacyjnej gminy w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi w ramach swoich kompetencji określonych w statucie.
5) Komisja Konkursowa w zakresie przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań zleconych przez gminę organizacjom pozarządowym oraz podmiotomokreślonym w art.3 ust.3 ustawy.

ROZDZIAŁ V

OBSZAR WSPÓŁPRACY

1. Ustala się następujące priorytetowe obszary na których może odbywać się współpraca w 2004 roku.

1) w zakresie ochrony i promocji zdrowia oraz przeciwdziałania patologiom społecznym.
a) realizacja zadań " Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych" w 2004 roku,
b) wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
c) realizacja zadań gminy w zakresie przeciwdziałania narkomanii,
d) promocja zdrowia i zachowań prozdrowotnych,
e) współpraca z jednostkami służby zdrowia w zakresie organizacji badań profilaktycznych,

2) w zakresie pomocy społecznej.
a) zapewnienie opieki nad dziećmi z rodzin ubogich, niewydolnych wychowawczo i ekonomicznie oraz zagrożonych patologią społeczną,
b) świadczenie usług opiekuńczych osobom starszym, samotnym, chorym i niepełnosprawnym,
c) zapewnienie opieki osobom bezdomnym, osobom będącym w sytuacjach kryzysowych, narażonych na przemoc,
d) wspieranie rodziny w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych,

3) w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
a) organizacja i uczestnictwo w gminnych i powiatowych imprezach sportowych,
b) propagowanie kultury fizycznej i zdrowego trybu życia poprzez organizowanie imprez sportowo - rekreacyjnych,
c) rozwój fizyczny dzieci i młodzieży poprzez uczestnictwo w organizowanych formach szkolenia sportowego.

4) w zakresie kultury,
a) organizowanie imprez kulturalnych oraz ich promocja,
b) wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego,
c) wspieranie wszelkich form edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży,
d) promowanie działań i osiągnięć lokalnych twórców, zespołów artystycznych,

5) w zakresie ochrony środowiska- edukacja ekologiczna społeczności lokalnej związanej z wdrożeniem selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy.

ROZDZIAŁ VI

FORMY WSPÓŁPRACY

1. Gmina realizuje zadania publiczne we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Współpraca ta może mieć w szczególności następujące formy:
1) Wzajemna wymiana informacji w zakresie planowanych kierunków działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków,
2) Konsultowanie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych,
3) Zlecenie organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art.3 ust.3 ustawy realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie, które może mieć formy:
   a) powierzanie wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na sfinansowanie ich realizacji
       lub
   b) wspieranie tych zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
4) Wspóldziałanie w pozyskiwaniu środków finansowych ze żródeł zewnętrznych, w tym z funduszy europejskich,
5) Tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art.3 ust.3 oraz przedstawicieli organów gminy oraz określenie przedmiotu ich działania.

ROZDZIAŁ VII

ZASADY WSPÓŁPRACY

1. Zlecanie realizacji zadań gminy organizacjom pozarządowym lub podmiotom wymienionym w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie obejmuje w pierwszej kolejności zadania, o których stanowi "Roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie" uznane za priorytetowe i wyłonione po przeprowadzeniu otwartego konkursu, chyba że przepisy szczególne przewidują odrębny tryb postępowania z zastrzeżeniem ust.2
2. W sytuacji wystąpienia uzasadnionych potrzeb Wójt Gminy może określić w ciągu roku kolejne zadania, ogłosić otwarte konkursy na ich realizację przez organizację o których mowa wyżej, jeżeli ich wykonanie jest niezbędne.
3. Organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art.3 ust.3 ustawy realizujące zadania ze sfery pożytku publicznego mogą korzystać z dotacji budżetu gminy stanowiacych:
   1) dofinansowanie realizowaych przez organizacje zadań zgodnych z ustawowymi celami i kierunkami działania gminy,
   2) sfinansowania kosztów realizacji i powierzonych im do realizacji zadań gminy.
4. Dotacje na realizację zadań gminy ze sfery pożytku publicznego o których mowa w ust.3 udzielane są na następujących zasadach:
   1) Wójt Gminy ogłasza z zastrzeżeniem ust.5 otwarty konkurs ofert na realizację określonych zadań w obszarze wymienionym w rozdziale V niniejszego programu,
   2) Wójt Gminy może przeprowadzić konkurs z własnej inicjatywy lub po rozpatrzeniu wniosku organizacji prowadzącej działalność w danym zakresie,
   3) Wójt Gminy powołuje w formie zarządzenia komisję konkursową w celu rozpatrzenia ofert przedstawionych przez organizacje pozarządowe i określi tryb jej pracy,
    4) Warunkiem rozpatrzenia oferty jest sporządzenie jej na formularzu określonym przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
    5) Środki przekazywane są, wyłonionym w drodze konkursu organizacjom pozarządowym na podstawie umów zawieranych według wzoru ustalonego przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
   6) Sposób wykorzystania przyznanej dotacji podlega kontroli i ocenie dokonanej przez skarbnika gminy i właściwej merytorycznej komórki urzędu gminy.
5. Dofinansowanie lub powierzenie organizacjom zadań publicznych może odbywać się w innym trybie niż określonym w ust. 4, jeżeli przepisy szczególne przewidują inny tryb ich zlecania.

ROZDZIAŁ VIII

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

W zakresie nieuregulowanym niniejszym "Programem" stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz. 873 ).

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Hajnówka

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Ostapczuk

Wprowadzający: Barbara Ostapczuk

Data wprowadzenia: 2005-02-15

Data modyfikacji: 2005-02-15

Opublikował: Barbara Ostapczuk

Data publikacji: 2005-02-15