SIWZ - Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Hajnówka

Hajnówka, dnia 06.04.2016 r.

IP.6232.9.2016

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA

W TRYBIE PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO

Przedmiot zamówienia:

Przedmiotem zamówienia jest Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Hajnówka.

Symbol CPV – 90.65.00.00-8 - Usługi usuwania azbestu

I. Zamawiający

Gmina Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

http://www.gmina-hajnowka.pl/

gmina@gmina-hajnowka.pl

Godziny urzędowania 7:30 - 15:30

II. Tryb udzielenia zamówienia

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 39 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.).

III. Opis przedmiotu zamówienia

Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest w postaci pokryć dachowych z budynków byłej szkoły w Nowoberezowie, oraz odbiór płyt azbestowo – cementowych z miejsc tymczasowego składowania od osób fizycznych, położonych na terenie gminy Hajnówka.

W zakres zlecanych usług wchodzi:

Zadanie Nr 1 – Demontaż pokryć dachowych wykonanych z płyt azbestowo – cementowych wraz z odebraniem zdemontowanych pokryć dachowych, załadunek na środek transportu, transport i przekazanie odpadów zawierających azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych do utylizacji oraz wystawienie kart przekazania odpadów, w ilości 420,00 m2 , tj. około 5,67 Mg (1 posesja).

Zadanie Nr 2 – Odebranie płyt azbestowo – cementowych z miejsc tymczasowego składowania, załadunek na środek transportu, transport i przekazanie odpadów zawierających azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych do utylizacji oraz wystawienie kart przekazania odpadów w ilości 6226,00 m2 , tj. około 84,05 Mg (32 posesje).

Wykonawca otrzyma od Zamawiającego wykaz nieruchomości (1 posesja), na których znajduje się budynek byłej szkoły w Nowoberezowie, z którego mają zostać zdemontowane wyroby zawierające azbest. Wykonawca skontaktuje się z Urzędem Gminy Hajnówka w celu uzgodnienia terminu wykonania usługi.

Wykonawca otrzyma od Zamawiającego wykaz nieruchomości (32 posesje), z których mają zostać odebrane płyty azbestowo – cementowe z miejsc tymczasowego składowania. Wykonawca skontaktuje się z każdym właścicielem nieruchomości w celu uzgodnienia terminu wykonania usługi.

Wskazane wyżej ilości mogą ulec zmianie uwzględniając fakt, że podstawą do ich określenia są wnioski właścicieli nieruchomości, w których właściciele określili powierzchnię dachu wyrażoną w m2. Przyjęto, że 1m2 waży 13,5 kg.

Wykonawca zamówienia staje się posiadaczem i wytwórcą wszystkich odpadów niebezpiecznych powstałych w wyniku prowadzenia prac.

Inne wymagania stawiane Wykonawcy :

1. Wykonawca jest odpowiedzialny za jakość, zgodność z warunkami technicznymi i jakościowymi opisanymi dla przedmiotu zamówienia.

2. Wymagana jest należyta staranność przy realizacji przedmiotu zamówienia.

3. Ustalenia i decyzje dotyczące wykonywania zamówienia uzgadniane będzie przez Zamawiającego z ustanowionym przedstawicielem Wykonawcy,

4. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez Wykonawcę podczas wykonywania przedmiotu zamówienia.

5. Wykonawca dokona uporządkowania terenu po zakończeniu robót oraz wypłaci odszkodowanie z tytułu ewentualnych zniszczeń powstałych w wyniku prowadzenia usługi lub związanych z nimi.

6. Wykonawca dokona ważenia płyt przy użyciu własnych urządzeń. Z przeprowadzonej czynności ważenia ma zostać sporządzony protokół, który będzie zawierał następujące informacje;

- imię i nazwisko osoby od której odbierane będą odpady,

- wskazanie miejsca odbioru, datę odbioru, ilość odebranych odpadów,

- rodzaj odpadu, podpis właściciela.

7. Wykonawca wykona i dostarczy Zamawiającemu dokumentację fotograficzną nieruchomości w miejscu gdzie znajdują się płyty azbestowo – cementowe przed i po wykonywaniu usługi z oznaczeniem: nazwa miejscowości, numer domu, numer geodezyjny działki – w formie elektronicznej (2 płytki CD).

9. Wykonawca dostarczy Zamawiającemu dowód unieszkodliwienia zebranych odpadów, tj. kartę przekazania odpadów wystawioną przez zarządzającego składowiskiem odpadów niebezpiecznych, potwierdzającą wagę odebranych wyrobów zawierających azbest oraz datę złożenia odpadów na składowisku.

10. Wykonawca wystawi dla właściciela posesji oświadczenie o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, przy zachowaniu właściwych przepisów technicznych i sanitarnych.

11. Wykonawca wystawi i dostarczy Zamawiającemu „Oświadczenie Wykonawcy” wraz z „Załącznikiem do Oświadczenia Wykonawcy”, będące załącznikiem nr 9 do niniejszej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, po wykonaniu przedmiotu zamówienia (2 egzemplarze).

12. Zamawiający dokona protokolarnego odbioru wykonanych usług i dostarczonych dokumentów.

13. Dokonanie zapłaty za wykonaną usługę nastąpi na podstawie kosztorysu powykonawczego zawierającego ilości rzeczywiście unieszkodliwionych odpadów azbestowych oraz kwotę wyliczoną w formie iloczynu stawki łącznej (w PLN za 1 Mg) x ilość (w Mg).

14. Wykonawca przedmiotu umowy staje się posiadaczem i wytwórcą odpadów niebezpiecznych powstałych w wyniku prowadzenia prac.

15. Wykonawca oświadcza, że przed zawarciem umowy zapoznał się z warunkami lokalnymi dla realizacji przedmiotu umowy, w tym szczególnie z możliwością urządzenia zaplecza budowy, z możliwościami dojazdu do poszczególnych posesji, na których będzie wykonywany przedmiot umowy ze stanem dróg dojazdowych itp. i w związku z tym nie wnosi i nie będzie podnosił w przyszłości żadnych zastrzeżeń.

16. Wykonawca oświadcza, że przed podpisaniem umowy zapoznał się z wszystkimi warunkami i materiałami, które są niezbędne do wykonania przez niego przedmiotu umowy bez konieczności ponoszenia przez Zamawiającego jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

 

Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie z prawem obowiązującym w tym zakresie.

Realizacja zamówienia jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W przypadku odmowy przyznania dotacji dla Zamawiającego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku na przedmiot zamówienia, Zamawiający może rozwiązać zawartą umowę z Wykonawcą ze skutkiem natychmiastowym.

IV. Części zamówienia

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych

V. Zamówienia uzupełniające

Przewiduje się zamówienia uzupełniające w wysokości nie większej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego.

VI. Oferty wariantowe

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych

VII. Umowa ramowa

Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej.

VIII. Dynamiczny system zakupów

Zamawiający nie przewiduje ustanowienia dynamicznego systemu zakupów.

IX. Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian.

Zgodnie z art. 144 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający przewiduje możliwość dokonania istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w zakresie:

  1. Zmiany terminu wykonania zamówienia, jeżeli konieczność zmiany terminu nie wynika z przyczyn zależnych od Wykonawcy.
  2. Zmiana terminu może nastąpić w wyniku następstw działań administracyjnych (konieczność uzyskania wyroku sądowego, innego orzeczenia sądu lub organu, którego konieczność nie przewidziano na etapie zawarcia umowy);
  3. Zmiany ustawowej stawki podatku VAT - jej obniżenie lub podwyższenie jest możliwe w wysokości odpowiadającej zmianie podatku;
  4. Zmiana przez Zamawiającego wykonania części usługi - zmiana taka spowoduje zmniejszenie zakresu rzeczowego poprzez ograniczenie ilości odbioru płyt azbestowo – cementowych w stosunku do przewidzianych w umowie i związanych z tym robót towarzyszących w przypadku:

a) Nie wyrażenia zgody właściciela nieruchomości na przeprowadzenie usługi lub jeżeli wykonanie tej usługi stoi w sprzeczności z interesem osób prywatnych, dla których usługa miała być wykonana. W tym przypadku Wykonawca otrzyma nowy adres posesji, z której należy odebrać płyty azbestowo – cementowe w ilości zbliżonej do ilości płyt azbestowo – cementowych z rezygnacji.

b) Wystąpienia innych prawnych lub technicznych okoliczności uniemożliwiających w sposób obiektywny wykonanie usługi będącej przedmiotem umowy.

  1. Zamawiający nie przewiduje udzielania zaliczek na poczet wykonania zamówienia.
  2. O wystąpieniu okoliczności mogących wpłynąć na zmianę terminów Wykonawca winien poinformować Zamawiającego pisemnie.
  3. Wykonawca zobowiązany jest do terminowego regulowania płatności w stosunku do swoich podwykonawców.
  4. Wykonawca zobowiązany jest przedłożyć zamawiającemu potwierdzenia ostatecznego, kompletnego rozliczenia należności ze wszystkimi podwykonawcami podczas złożenia faktury na zrealizowany przedmiot zamówienia.
  5. Niespełnienie powyższego warunku skutkować będzie wstrzymaniem płatności z tytułu ostatecznego rozliczenia z Wykonawcą.

X. Termin wykonania zamówienia

Pożądany termin wykonania zamówienia: od dnia zawarcia umowy do 30.09.2016 r.

XI. Warunki udziału w postępowaniu

1. Warunki udziału w postępowaniu

  1. Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności w zakresie objętym przedmiotem zamówienia;

Opis sposobu dokonywania oceny:

Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że:

A. posiada zezwolenie na transport odpadów wydanego na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 ze zm.) dotyczącego odpadów materiałów budowlanych zawierających azbest określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9.12.2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1923) jako 17 06 01 - Materiały izolacyjne zawierające azbest oraz 17 06 05 - Materiały konstrukcyjne zawierające azbest lub

B. Przedłoży umowę z zarządzającym specjalistycznym składowiskiem odpadów niebezpiecznych posiadającego odpowiednie dopuszczenia w tym zakresie na zdeponowanie odpadów azbestowo-cementowych.

  1. Wiedza i doświadczenie

Opis sposobu dokonywania oceny:

Do weryfikacji spełniania tego warunku posłużą odpowiednio wykazy wykonanych usług. Warunek ten będzie spełniony, jeżeli Wykonawca udokumentuje że wykonał przynajmniej 2 usługi w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem poświadczeń, że zostały wykonane lub są wykonywane należycie.

  1. Potencjał techniczny

Opis sposobu dokonywania oceny:

Weryfikacja potencjału technicznego dokonywana będzie w oparciu o wykaz sprzętu do załadunku i transportu odpadów niebezpiecznych, tj. azbestu. Wymagane jest posiadanie co najmniej 1 samochodu do transportu i 1 sprzętu do załadunku z informacją o podstawie prawnej dysponowania nimi (własność, wynajem, itp.).

  1. Osoby zdolne do wykonania zamówienia

Opis sposobu dokonywania oceny:

Weryfikacja osób zdolnych do wykonywania zamówienia dokonywana będzie w oparciu o wykaz dysponowania osobami, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i są przeszkoleni w zakresie pracy z wyrobami zawierającymi azbest oraz posiadającymi odpowiednie uprawnienia przewidziane do realizacji zamówienia.

  1. Sytuacja ekonomiczna i finansowa

Opis sposobu dokonywania oceny:

Warunek ten będzie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Wykonawca wykaże się odpowiednim potencjałem ekonomicznym, tj. dysponuje środkami finansowymi lub ma dostęp do kredytu w wysokości 40 tys. zł.

Uwaga! Jeżeli Wykonawca, wykazując spełnianie warunku, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy, polega na zdolnościach finansowych innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, winien on przedłożyć informację, o której mowa w ppkt 5) dotyczącą tych podmiotów.

Opis sposobu dokonania oceny spełnienia przez Wykonawców ww. warunków nastąpi na podstawie dokumentów złożonych przez Wykonawców i oparty będzie na zasadzie spełnia/niespełna.

Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia, lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków przedstawiając Zamawiającemu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia innych podmiotów należy wskazać jaki zakres robót wykona ten podmiot jako podwykonawca co pozwoli na wykorzystanie ich doświadczenia i wiedzy.

Dokumenty i oświadczenia, o których mowa powyżej muszą zostać złożone w formie oryginału lub kopii poświadczonej za „zgodność z oryginałem” przez Wykonawcę.

W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 6 i § 3 ust. 4 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od Wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio Wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za „zgodność z oryginałem” przez Wykonawcę lub te podmioty.

Dokumenty sporządzone w języku obcym są składane wraz z tłumaczeniem na język polski.

2. Ocena spełnienia warunków w postępowaniu o zamówienie publiczne

Z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się:

- wykonawców, którzy nie spełniają warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, o których mowa w art. 22 ust.1 i 24 ust. 1 i 2 Prawa zamówień publicznych,

- wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ na wynik prowadzonego postępowania,

- wykonawców, którzy nie złożyli oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu lub dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków,

Zamawiający odrzuca ofertę, która:

- jest niezgodna z ustawą lub jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia;

- jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji,

- zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia,

- została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia,

- jest nieważna na podstawie odrębnych przepisów.

XII. Informacje o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu

W celu potwierdzenia, że wykonawca posiada zezwolenie do wykonywania określonej działalności oraz nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, wykonawca składa następujące dokumenty:

1. Dokumenty wymagane:

- formularz ofertowy z wykorzystaniem wzoru - załącznik nr 1,

- zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie demontażu i transportu odpadów zawierających azbest - wydana zgodnie z wymogami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.),

- umowa Wykonawcy z zarządzającym specjalistycznym składowiskiem odpadów niebezpiecznych posiadającego odpowiednie dopuszczenia w tym zakresie na zdeponowanie odpadów azbestowo-cementowych,

- oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne z art. 22 ust.1 i art. 24 ustawy Prawo zamówień publicznych z wykorzystaniem wzoru - załącznik nr 2 i nr 3,

- wykaz wykonanych przynajmniej 2 usług w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy  - w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem poświadczeń, że usługi zostały wykonane należycie - załącznik nr 4,

- wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych a także że są przeszkoleni w zakresie pracy z wyrobami zawierającymi azbest oraz posiadającymi odpowiednie uprawnienia przewidziane do realizacji zamówienia oraz informacją o podstawie dysponowania tymi osobami – załącznik         nr 5,

- oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia posiadają wymagane uprawnienia - załącznik nr 6

- wykaz sprzętu do załadunku i transportu odpadów niebezpiecznych, tj. azbestu - załącznik nr 7,

- oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej lub braku przynależności do grupy kapitałowej - załącznik nr 8 i 8a,

- opłaconą polisę lub inny dokument potwierdzający, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia,

- oświadczenie o sytuacji finansowej wykonawcy stwierdzające, że posiada on środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości 40 tys. zł.

2. Wykonawca zamieszkały poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów, o których mowa wyżej składa dokument lub dokumenty, wystawione zgodnie z prawem kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:

  1. nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości (wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert),
  2. nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu (wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert),
  3. nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie (wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert).

d) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru.

Jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się powyższych dokumentów oraz informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 4-8, zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem, odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

3. Dokumenty wymagane w przypadku składania oferty wspólnej

1. Przepisy ustawy Pzp i postanowienia SIWZ dotyczące Wykonawcy stosuje się odpowiednio do Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia. Wykonawcami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia są członkowie konsorcjum, a także wspólnicy spółki cywilnej.

2. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie niniejszego zamówienia powinni spełniać warunki udziału w postępowaniu oraz złożyć dokumenty potwierdzające spełnianie tych warunków zgodnie z zapisami zawartymi w pkt. 1 działu XI.

Ponadto tacy Wykonawcy mają obowiązek ustanowić Pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu albo reprezentowania ich w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zaleca się, aby Pełnomocnikiem był jeden z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia.

Pełnomocnictwo może być udzielone w szczególności:

a) łącznie przez wszystkich Wykonawców (jeden dokument),

b) oddzielnie przez każdego z nich (tyle dokumentów ilu Wykonawców).

W każdym jednak przypadku w treści dokumentu/pełnomocnictwa zaleca się wymienić wszystkich Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia i wskazać ich pełnomocnika. Treść pełnomocnictwa powinna wskazywać rodzaj czynności, do których upoważniony jest Pełnomocnik, tj. np.: podpisania oferty, potwierdzania za zgodność z oryginałem kopii dokumentów, składania oświadczeń woli i wiedzy, składania wyjaśnień, parafowania dokumentów, itp.

3. Wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie z Pełnomocnikiem.

4. W przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, przy pomocy których wykonawca wykazuje spełnianie warunków, kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty.

5. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o niniejsze zamówienie, których oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, przed podpisaniem umowy o realizację zamówienia, są zobowiązani przedstawić Zamawiającemu stosowną umowę regulującą współpracę grupy Wykonawców występujących wspólnie, zawierającą w swojej treści następujące postanowienia:

a) określenie celu gospodarczego;

b) oznaczenie czasu trwania konsorcjum, obejmującego okres realizacji przedmiotu zamówienia, gwarancji i rękojmi;

c) podział zadań pomiędzy poszczególnych Wykonawców występujących wspólnie;

d) wykluczenie możliwości wypowiedzenia umowy wspólnej przez któregokolwiek z Wykonawców występujących wspólnie do czasu wykonania zamówienia w całości;

e) solidarną odpowiedzialność Wykonawców występujących wspólnie za realizację przedmiotu zamówienia;

f) zakaz zmian w umowie bez zgody Zamawiającego;

g) ustanowienie pełnomocnika do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.

XI. Informacja o sposobie porozumiewania się zamawiającego z wykonawcami

  1. Oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje Zamawiający i Wykonawcy przekazują pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną. Jeżeli Zamawiający lub Wykonawca przekazują oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje faksem lub mailem każda ze stron na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdza fakt ich otrzymania. W przypadku przesyłania dokumentów czy informacji przez Zamawiającego faksem na nr podany przez Wykonawcę, potwierdzenie wysłania faksem zawierające komunikat „ok" uważa się za doręczone prawidłowo.
  2. Każdy Wykonawca ma prawo zwrócić się do Zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wniosek Wykonawcy o wyjaśnienie treści SIWZ powinien być skierowany na adres Urząd Gminy w Hajnówce, ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka, faks: 85 682-46-12, gmina@gmina-hajnowka.pl
  3. Zamawiający udzieli wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż na 2 dni przed upływem terminu składania ofert, pod warunkiem, że wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął do Zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert. Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął po upływie terminu składania wniosku, lub dotyczy udzielonych wyjaśnień Zamawiający może udzielić wyjaśnień lub pozostawić wniosek bez rozpoznania. Przedłużenie terminu składania ofert nie wpływa na bieg terminu składania powyższego wniosku.
  4. W uzasadnionych przypadkach Zamawiający może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Każda wprowadzona przez Zamawiającego zmiana stanie się częścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Wprowadzona zmiana zostanie przekazana wszystkim Wykonawcom, którym przekazano SIWZ oraz zostanie zamieszczona na stronie internetowej Zamawiającego.
  5. W związku z wynikającą z ustawy koniecznością zamieszczania treści zapytań do SIWZ, a także treści odwołań dotyczących treści ogłoszenia o zamówieniu lub postanowień SIWZ na stronie internetowej Zamawiającego, jak również ze względu na często słabą czytelność pism przysyłanych do Zamawiającego faksem i związanych z tym trudnościami skanowania, treść zapytań do niniejszej SIWZ a także treść ewentualnego odwołania prosimy przesłać również w wersji elektronicznej pocztą e-mail na adres: gmina@gmina-hajnowka.pl
  6. Zamawiający nie przewiduje zorganizowania zebrania z Wykonawcami.

XIII. Osoby uprawnione do porozumiewania się z wykonawcami

Osoby upoważnione ze strony zamawiającego do kontaktowania się z wykonawcami: Piotr Chilimoniuk, tel. (85) 682 27 56.

XIV. Wadium

Zamawiający nie wymaga wniesienia wadium.

XV. Termin związania ofertą

Oferenci pozostają związani ofertą przez okres 30 dni. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz z upływem terminu na składanie ofert. (art. 85 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych).

XVI. Opis przygotowania oferty

1.     Przygotowanie oferty

1)       Dokumenty mają być składane w oryginale lub kopii poświadczonej za „zgodność z oryginałem” przez Wykonawcę.

2)       Oferta musi być sporządzona w języku polskim, pismem czytelnym.

3)       Koszty związane z przygotowaniem oferty ponosi składający ofertę.

4)       Wykonawca może złożyć w prowadzonym postępowaniu wyłącznie jedną ofertę.

5)       Oferta oraz wszystkie załączniki wymagają podpisu osób uprawnionych do reprezentowania firmy w obrocie gospodarczym, zgodnie z aktem rejestracyjnym, wymaganiami ustawowymi oraz przepisami prawa.

6)       Jeżeli oferta i załączniki zostaną podpisane przez upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy, należy dołączyć właściwe umocowanie prawne.

7)       Oferta powinna zawierać wszystkie wymagane dokumenty, oświadczenia i załączniki, o których mowa w treści niniejszej specyfikacji.

8)       Dokumenty powinny być sporządzone zgodnie z zaleceniami oraz przedstawionymi przez Zamawiającego wzorcami - załącznikami, a w szczególności zawierać wszystkie informacje oraz dane.

9)       Poprawki w ofercie muszą być naniesione czytelnie oraz opatrzone podpisem osoby podpisującej ofertę.

10)     Wszystkie strony oferty powinny być spięte (zszyte) w sposób trwały, zapobiegający możliwość dekompletacji zawartości oferty,

11)    Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.

2.     Oferta wspólna

W przypadku składania jednej oferty przez dwa lub więcej podmiotów (Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia np. konsorcja, spółki cywilne) oferta spełniać musi następujące wymagania:

  1. warunek dotyczący posiadania wiedzy i doświadczenia, dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, a także sytuacji ekonomicznej i finansowej w sumie musi spełniać wymagane od wykonawców warunki,
  2. w odniesieniu do wymagań postawionych przez zamawiającego, każdy z Wykonawców występujących wspólnie, oddzielnie musi udokumentować, że nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Pzp,
  3. oferta musi być podpisana w taki sposób, by prawnie zobowiązywała wszystkich Wykonawców występujących wspólnie,
  4. Wykonawcy występujący wspólnie muszą ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie niniejszego zamówienia lub do reprezentowania ich w postępowaniu oraz zawarcia umowy o udzielenie przedmiotowego zamówienia publicznego – pełnomocnictwo należy dołączyć do oferty,
  5. wszelka korespondencja oraz rozliczenia dokonywane będą wyłącznie z podmiotem występującym jako reprezentant pozostałych.

W sytuacji, kiedy Wykonawca nie złoży wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy lub nie złoży pełnomocnictwa albo złoży wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 Pzp, zawierające błędy lub złoży wadliwe pełnomocnictwo, zamawiający wezwie go do ich złożenia w wyznaczonym terminie (za wyjątkiem sytuacji, kiedy mimo ich złożenia oferta Wykonawcy podlegałaby odrzuceniu lub konieczne byłoby unieważnienie postępowania). Złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez Wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, nie później niż na dzień, w którym upłynął termin składania ofert.

Dokumenty mają być składane w oryginale lub kopie dokumentów dotyczących odpowiednio Wykonawcy lub tych podmiotów są oświadczane za „zgodność z oryginałem” odpowiednio przez wykonawcę lub te podmioty.

Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości.

3. Podwykonawstwo

Zamawiający żąda wskazania przez Wykonawcę w ofercie (o ile dotyczy) części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom.

Wskazanie niniejszego nastąpi w Formularzu Oferty,  którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.

Zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości

XVII. Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert

1. Ofertę należy złożyć w nieprzejrzystym opakowaniu i w zamkniętej kopercie w siedzibie zamawiającego;

Urząd Gminy Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

pokój nr 32

do dnia 21.04.2016 r. do godz. 12:00

Oznakowana następująco: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Hajnówka.”

Nie otwierać do dnia 21.04.2016 r. do godz. 12:15

Oferty złożone po terminie będą zwrócone wykonawcom bez otwierania.

 

2. Miejsce otwarcia ofert w siedzibie zamawiającego;

Urząd Gminy Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

pokój nr 37 w dniu 21.04.2016 r. o godz. 12:15

3. Sesja otwarcia ofert

Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający przekaże zebranym wykonawcom informację o wysokości kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Otwarcie ofert jest jawne i nastąpi bezpośrednio po odczytaniu ww. informacji. Po otwarciu ofert przekazane zastaną następujące informacje: nazwa i siedziba wykonawcy, którego oferta jest otwierana, cena, a także termin wykonania zamówienia, warunki płatności.

XVIII. Opis sposobu obliczenia ceny

Cena oferty uwzględnia wszystkie zobowiązania, musi być podana w PLN cyfrowo i słownie, z wyodrębnieniem należnego podatku VAT.

Cena podana w ofercie powinna obejmować wszystkie koszty i składniki związane z wykonaniem zamówienia.

Cena może być tylko jedna.

Cena nie ulega zmianie przez okres ważności oferty (związania).

  1. Rozliczenia między zamawiającym, a Wykonawcą będą prowadzone wyłącznie w walucie krajowej (PLN).
  2. Zamawiający informuje, iż w treści oferty Wykonawcy poprawi w szczególności:
    1. omyłki polegające na błędnym wpisaniu ilości jednostek lub nazwy jednostki miary w treści złożonego przez Wykonawcę wraz z ofertą formularza cenowego, dostosowując ich treść do odpowiednich dokumentów wzorcowych zamieszczonych w Specyfikacji istotnych warunków zamówienia;
    2. oczywiste omyłki rachunkowe polegające na błędnych obliczeniach matematycznych (mnożenie, dodawanie), a w konsekwencji wprowadzonych w ten sposób zmian poprawi końcową wartość oferty. Przy poprawianiu omyłek zamawiający za prawidłową uzna cenę jednostkową brutto.

XIX. Kryteria oceny oferty

Wybrana zostanie oferta, która uzyska największą liczbę punktów. Wybór oferty dokonany

zostanie na podstawie kryterium:

  1. Cena – 95%
  2. Skrócony termin wykonania umowy – 5%

Sposób obliczania najkorzystniejszej oferty według poniższych wzorów:

 

  1. Cena:   

                 cena brutto oferty najniższej

-----------------------------------------  x 100pkt. x 95% = Wynik A

                cena brutto oferty rozpatrywanej

 

  1. Skrócony termin wykonania umowy (liczony w dniach):

 

Oferowany najkrótszy termin wykonania zamówienia (w dniach)

--------------------------------------------------------------------------------  x 100pkt. x 5% = Wynik B

Termin wykonania zamówienia oferty rozpatrywanej (w dniach)

Uwaga: termin nie może być dłuższy niż 150 dni

 

Ocena wypadkowa każdej z Ofert będzie obliczona jako suma ocen punktowych w zakresie poszczególnych kryteriów:

Suma = Wynik A + Wynik B

 

Oferta Najkorzystniejsza to ta, która uzyska najwyższą ilość punktów (Suma), tzn. oferta, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ocen z tytułu kryteriów.

XX. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy

Zamawiający nie przewiduje wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

XXI. Warunki umowy

  1. Zamawiający podpisze umowę z wykonawcą, który przedłoży najkorzystniejszą ofertę z punktu widzenia kryteriów przyjętych w niniejszej specyfikacji.
  2. W zawiadomieniu o wyborze oferty najkorzystniejszej Zamawiający poinformuje Wykonawcę o terminie i miejscu zawarcia umowy.
  3. Umowa zawarta zostanie z uwzględnieniem postanowień wynikających z treści niniejszej specyfikacji oraz danych zawartych w ofercie.

XXII. Środki ochrony prawnej

Każdemu Wykonawcy, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy przysługują środki ochrony prawnej przewidziane w dziale VI ustawy Pzp.

Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz Specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5 ustawy Pzp.

XXIII. Ogłoszenia wyników przetargu

Wyniki postępowania zostaną ogłoszone w siedzibie zamawiającego i na stronie internetowej: www.gmina-hajnowka.pl. Niezależnie od ogłoszenia wyników wszyscy wykonawcy, którzy złożyli oferty, zostaną powiadomieni w formie pisemnej.

XXIV. Postanowienia końcowe

Zasady udostępniania dokumentów

Uczestnicy postępowania mają prawo wglądu do treści protokołu oraz ofert w trakcie prowadzonego postępowania z wyjątkiem dokumentów stanowiących załączniki do protokołu (jawne po zakończeniu postępowania) oraz stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i dokumentów lub informacji zastrzeżonych przez uczestników postępowania. Udostępnienie zainteresowanym odbywać się będzie wg poniższych zasad:

- zamawiający udostępnia wskazane dokumenty po złożeniu pisemnego wniosku,

- udostępnienie może mieć miejsce wyłącznie w siedzibie zamawiającego oraz w czasie godzin jego urzędowania.

W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz Kodeks cywilny.

XXV. Koszty udziału w postępowaniu

Zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu.

XXVI. Załączniki

Załączniki do specyfikacji:

  1. Formularz ofertowy,
  2. Wzór oświadczenia z art. 22,
  3. Wzór oświadczenia z 24,
  4. Wykaz wykonanych usług,
  5. Wykaz osób,
  6. Oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia posiadają wymagane uprawnienia,
  7. Wykaz sprzętu,
  8. Oświadczenie o braku przynależności do grupy kapitałowej,
    8a. Oświadczenie o przynależności do grupy kapitałowej,
  9. Oświadczenie wykonawcy (Wykonawca ma złożyć wraz z dokumentami po wykonaniu zamówienia),
  10. Projekt umowy.

          SIWZ.pdf

Wójt Gminy Hajnówka

Metryka strony

Udostępniający: Referat inwestycji, planowania przestrzennego i gospodarki gruntami - Piotr Chilimoniuk

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Gierasimiuk

Wprowadzający: Andrzej Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2016-04-07

Data modyfikacji: 2016-04-07

Opublikował: Andrzej Gierasimiuk

Data publikacji: 2016-04-07