Protokół z XIII sesji Rady Gminy

Protokół Nr XIII / 04
z obrad Rady Gminy Hajnówka

odbytych w dniu 18 lutego 2004 roku

 

Lista radnych uczestniczących w XIII obradach Rady Gminy w załączeniu do protokołu.
Nieobecny w obradach radny w osobie:
1. Pan Leszek Szarejko - zam. Olchowa Kładka
Listy obecności sołtysów oraz innych osób uczestniczących w obradach rady w załączeniu do oryginału protokołu.
Ponadto w obradach uczestniczyli:
1. Pani Olga Rygorowicz - Wójt Gminy,
2. Pani Luba Nowik - Skarbnik Gminy,
3. Pan Mikołaj Kondraciuk - Sekretarz Gminy,
4. Pani Halina Szymaniuk - Kierownik Biura Obsługi Szkół Samorządowych.

Ad.1
Otwarcia XIII obrad dokonał Pan Jan Grygoruk - przewodniczący rady, który przewodniczył obradom.
Na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach bierze udział wystarczająca ilość radnych do podejmowania prawomocnych uchwał.

Ad.2
Przewodniczący obrad przedstawił projekt porządku dziennego posiedzenia.
Do przedstawionego projektu porządku posiedzenia Pan Włodzimierz Golonko- Przewodniczący Komisji Opieki Społecznej, Kultury, Oświaty i Ochrony Środowiska zwrócił się z zapytaniem do Pani Wójt Gminy cyt." Czy Pani Wójt podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie utrzymania Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie."
Wójt Gminy potwierdziła swoje stanowisko. Wobec powyższego Pan Golonko Włodzimierz stawia wniosek o skreślenie z porządku obrad punktu : " Powzięcie uchwały w sprawie: - zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I- VI na szkołę obejmującą klasy I - III oraz oddział przedszkolny".
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony wniosek. W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem wniosku głosowało 2 radnych, przeciw 12 radnych. Przewodniczący obrad stwierdził, że wniosek Pana Włodzimierza Golonko nie został przyjęty przez Radę.
Pan Włodzimierz Golonko - Przewodniczący Komisji Opieki Społecznej, Kultury, Oświaty i Ochrony Środowiska zgłosił następny wniosek proponując ujęcie w porządku dziennym projekt uchwały w sprawie:
- zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I - VI na szkołę obejmującą klasy I - III oraz oddział przedszkolny umieszczając na miejscu pierwszym do rozpatrzenia, uwzględniając i szanując czas rodziców uczniów z Orzeszkowa i Pasiecznik Dużych uczestniczących w obradach rady.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne zgłoszony wniosek jak wyżej. W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem wniosku głosowało 14 radnych. Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że rada jednogłośnie przyjęła zgłoszony wniosek Pana Włodzimierza Golonko.
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad Rady Gminy.
4. Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych przez Wójta od ostatniej sesji.
5. Powzięcie uchwał w sprawie:
   1/ sprzedaży nieruchomości gminnych,
   2/ uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2004 rok,
   3/ uchwalenia statutów sołectw gminy Hajnówka,
   4/ przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Hajnówka,
   5/ zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I - VI na szkołę obejmującą klasy I - III oraz oddział przedszkolny,
   6/ przystąpienia do opracowania planu rozwoju lokalnego gminy Hajnówka.
6. Przyjęcie planu pracy Rady Gminy na 2004 rok.
7. Interpelacje, zapytania.
8. Odpowiedzi na interpelacje, zapytania.
9. Wolne wnioski.

Ad.3
Protokół Nr XII / 03 z obrad Rady Gminy Hajnówka odbytych w dniu 29 grudnia 2003 roku przyjęto w głosowaniu jawnym jednogłośnie.

Ad.4.
Wójt Gminy przedstawiła informację o działaniach podejmowanych między sesjami a mianowicie:
- uczestniczyła w naradzie dot: wypełniania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników z UE,
- uczestniczyła w posiedzeniu ZG ZOSP,
- uczestniczyła w posiedzeniu Euroregionu,
- czyniła starania w zakresie pozyskania środków w sprawie aktualizacji planu Studium wykonalności, informując, że z końcem roku 2003 uległy nieważności wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego.
Przedstawioną informację przez Wójta Gminy przyjęto do wiadomości.

Ad. 5 / 1 /
Wójt Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości gminnych, działki położonej w Czyżykach oraz działek położonych w Sawinym Grodzie.
Do przedstawionego projektu nie zgłoszono uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów. W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych . Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada powzięła większością głosów uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 79 / 04
Rady Gminy Hajnówka z dnia 18 lutego 2004r.
w sprawie sprzedaży nieruchomości gminnych

Ad. 5 / 2
Sekretarz Gminy przedstawił informację z realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych za rok 2003. Poinformował, że przedstawiona informacja była jednym z tematów komisji rady, które odbyły posiedzenia w miesiącu styczniu br. Radni bez uwag przyjęli do wiadomości przedstawioną informację. Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2004 rok. Do przedstawionego projektu nie zgłoszono uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów. W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada powzięła jednogłośnie uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 80 / 04
Rady Gminy Hajnówka z dnia 18 lutego 2004
roku w sprawie uchwalenia gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na 2004 rok

Ad. 5 / 3 /
Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały w sprawie uchwalenia statutów sołectw gminy Hajnówka. Ponadto poinformował, że materiał ten był konsultowany na zebraniach wiejskich w miesiącu grudniu 2003 roku jak również był jednym z tematów komisji rady gminy na posiedzeniach, które odbyły się w miesiącu styczniu br.
Do przedstawionego projektu nie zgłoszono uwag. Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za powzięciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że rada powzięła większością głosów uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 81 / 04
Rady Gminy Hajnówka z dnia 18 lutego 2004r.
w sprawie uchwalenia statutów sołectw gminy Hajnówka

Ad.5 / 4 /
Pani Helena Bagrowska - Kierownik Referatu Inwestycji Planowania Przestrzennego i Gospodarki Gruntami przedstawiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Hajnówka. Poinformowała, że dotychczasowy plan z mocy prawa z końcem 2003 roku stracił ważność. Ponadto poinformowała, że w zwartej zabudowie obowiązują obecne plany, natomiast w wolnej przestrzeni nie mają zastosowania obecne plany.
1. Do przedstawionego projektu uchwały Pan Włodzimierz Golonko - radny zam. Pasieczniki Duże zwrócił się z zapytaniem przedstawienia przybliżonego kosztu opracowania planu.
Do zapytania ustosunkowała się Pani Bagrowska, która poinformowała, że nie jest w stanie określić tej kwoty, ponieważ to zależy od przetargu oraz wielkości obszaru objętego planem. W przybliżeniu do 50 ha może to być kwota około 30 tys. złotych.
2. Pan Wiktor Baran - radny zam. Lipiny zwrócił się z zapytaniem o przedstawienie kosztów opracowania planów prywatnych terenów.
Do zapytania ustosunkowała się Wójt Gminy , informując, że koszt ten pokrywa Gmina. W związku ze sprzedażą działek gminnych na Lipinach jest niezbędne podjęcie tej uchwały.
Udzielone odpowiedzi przyjęto do wiadomości.
Do przedstawionego projektu nie zgłoszono więcej uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt uchwały i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów.
W głosowaniu udział wzięło 14 radnych . Za powzięciem uchwały głosowało 13 radnych , 1 radny wstrzymał się od głosu. Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada powzięła większością głosów uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 82 / 04
Rady Gminy Hajnówka  z dnia 18 lutego dnia 2004r.
w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Hajnówka.

Ad.5 / 5 /

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I - VI na szkołę obejmującą klasy I - III oraz oddział przedszkolny odbył się w pkt 5 / 1 / jak w przyjętym wniosku do porządku obrad.
Rozpatrzenie oraz dyskusja nad projektem uchwały jak wyżej przebiegała z udziałem obecności rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie oraz przedstawicieli prasy , radia i telewizji.
Przewodniczący obrad przedstawił projekt w sprawie zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I - VI na szkołę obejmującą klasy I - III oraz oddział przedszkolny.
Przewodniczący obrad odnośnie projektu uchwały przedstawił sytuację ekonomiczną Gminy w nawiązaniu do projektu budżetu oraz przyjętych stawek podatków i opłat na 2004 rok.
Ponadto poinformował, że Komisje Rady Gminy odbyły posiedzenia w tym temacie i wypracowały wnioski. Po czym zwrócił się do Przewodniczących Komisji o przedstawienie wniosków.
   1. Pan Włodzimierz Golonko - Przewodniczący Komisji Opieki Społecznej, Kultury, Oświaty i Ochrony Środowiska przedstawił wnioski Komisji z posiedzenia odbytego w dniu 11 lutego 2004 roku.
/ treść wniosku w załączeniu do protokołu /
   2. Pan Włodzimierz Osipiuk - Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Finansów i Rozwoju Gospodarczego przedstawił wniosek ze wspólnego posiedzenia z Komisją Rewizyjną, które odbyło się w dniu 11 lutego 2004 roku.
/ treść wniosku w załączeniu do protokołu /
   3. Pan Włodzimierz Golonko - radny zam. Pasieczniki Duże przedstawił protokół z odbytego zebrania wiejskiego.
/ treść protokołu z zebrania w załączeniu do protokołu /
Przedstawione dokumenty przyjęto do wiadomości.
W dyskusji nad projektem uchwały jak wyżej głos zabierali:
   4. Pan Aleksy Golonko - Sołtys sołectwa Pasieczniki Duże zabierając głos zgłosił uwagi:
- do przewodniczącego rady: - w sprawie braku konsultacji w temacie reorganizacji Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie.
- zarzucił stronniczość,
- zaprzeczył prawidłowość wyliczonych oszczędności w oświacie,
- może za dużo jest pracowników , może biuro niech mieści się w Dubinach,
Osobiście złożył rezygnację z pobierania diety.
   5. Pan Mirosław Golonko - uczestniczący rodzic zam. Pasieczniki Duże zwrócił się z zapytaniem:
- skąd się wzięła dziura budżetowa , jeżeli Gmina utrzymuje się z podatków, może na to wpłynęła budowa szkoły w Dubinach.
   6. Pani Teresa Nowicka - uczestnicząca rodzic zam. Orzeszkowo zwróciła się z zapytaniem:
- dlaczego w związku z reorganizacją zrobiono tak wielkie remonty szkoły w Orzeszkowie.
   7. Pan Mikołaj Żmieńko - Radny i Sołtys sołectwa Orzeszkowo - zwrócił się z prośbą o utrzymanie tej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie z propozycją chociażby na rok.
   8. Pani Grażyna Bereźniak - Dyr. Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie zabierając głos zwróciła się z prośbą o utrzymanie szkoły ze względu na dobro dzieci rozumiejąc trudną sytuację gminy.
   9. Pani Mirosława Romaniuk - uczestnicząca rodzic zam. Orzeszkowo zwróciła się do Wójt Gminy o dotrzymanie słowa obietnic przedwyborczych, które cyt. " powiedziała, że zanim będzie Wójtem nie zlikwiduje szkoły".
Dalej cytuję"- dlaczego pozostali radni nie przyjadą obejrzeć naszej szkoły, co mają inne szkoły a czego brakuje naszej szkole,
- dlaczego remonty szkoły,
- dla kogo komputery, jeśli część jest w gminie, wymiana instalacji elektrycznej, instalacji odgromowej,
Czy to jest inwestycja dla 20 uczniów.
Wyciągnięto wniosek - dlaczego inwestycja w szkoły jest nie opłacalna, nasze dzieci są inwestycją a nie drogi, które za 5 lat nie będą drogami,
- jak długo zostaną klasy O oraz I - III. " koniec cytatu.
Do wystąpień w dyskusji ustosunkowała się Wójt Gminy , która poinformowała, że nie uczestniczyła w zebraniu ze względu na nie podjętą uchwałę intencyjną przez Radę, natomiast jeśli zostanie podjęta uchwała będę uczestniczyła w zebraniu. Uchwała o zamiarze przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie będzie realizowana po uzyskaniu pozytywnej opinii Podlaskiego Kuratora Oświaty. Wówczas radzie zostanie przedłożony projekt uchwały w sprawie przekształcenia Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie.
W swym wystąpieniu poinformowała iż prowadzenie szkół jest zadaniem zleconym i na ten cel powinny być zapewnione środki w subwencji oświatowej.
Zadaniem samorządu gminnego jest utrzymanie klas "0" oraz zabezpieczenie dowozu dzieci do szkół oraz utrzymanie Biura Obsługi Szkół Samorządowych. Ilość dzieci jest na tym samym lub zbliżonym poziomie. Utrzymanie oświaty w gminie z subwencji, którą otrzymuje Gmina jest nie wystarczające.
Wójt Gminy przedstawiła otrzymane subwencje w poszczególnych latach stwierdzając, że z każdym rokiem są mniejsze. Subwencja proponowana na 2004 rok po przeliczeniu na wynagrodzenia nauczycieli wystarcza tylko na trzy kwartały tego roku. Na czwarty kwartał brak jest środków i w związku z tym jest ten " dylemat".
Spłacamy również kredyty za szkołę w Dubinach w kwocie około 600 tys. złotych rocznie. Pozostał nam jeszcze ten rok, w następnym do spłacenia będzie mniej kredytu.
Obecnie czynię starania w sprawie pozyskania środków na budowę sali gimnastycznej.
W sprawie remontu szkoły w Orzeszkowie , wykonano je ze względu na otrzymane środki na ten cel i uważałam, cyt." że mi za to podziękujecie a dzisiaj są za to pretensje."
W sprawie komputerów -. dokonano wymiany ze względu na pojemność dysku, pamięci ram i procesorów według potrzeb czynności programów jakie wykonywane są w gminie a jakie są niezbędne do nauki dla dzieci. Wymiany dokonano wśród komputerów, które w części zostały doprowadzone do stanu technicznie sprawnego.
Wójt Gminy w dalszej części wystąpienia w nawiązaniu do dyskusji zapewniła o pozostawieniu klas I-III i "0", gdyż radni rozważali podjąć uchwałę o całkowitej likwidacji szkoły. cyt. " że jest pod pręgierzem i naciskiem społeczeństwa i dlatego też jest za utrzymaniem całej szkoły''.
Ponadto stwierdziła, że częściowa reorganizacja w bieżącym roku szkolnym nie przyniesie oszczędności i temat ten nie przynosi ani sukcesów ani radości.
Zdaniem Wójta Gminy dobrze byłoby utrzymać szkołę na poziomie klasy I - III i oddziału zerowego do końca kadencji.
Wójt Gminy przedstawiła koszt 1 ucznia rocznie, który w Orzeszkowie kształtuje się najwyżej i wynosi około 9.567,- złotych zaznaczając przy tym, że koszt remontów nie wlicza się.
Przedstawiła również informację, która ukazała się w rankingu gmin wiejskich ( opublikowana w Piśmie Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" Nr 3 / 697 z dnia 07 lutego 2004r. ) Najwyższe wydatki na szkoły podstawowe w przeliczeniu na 1 ucznia ( w zł ) , w których gmina Hajnówka znajduje się na 5 miejscu i koszt wynosi - 6.497,- złotych.
Wójt Gminy poinformowała także, że nasze szkoły są mniejszościowe. Dopłata z tytułu nauczania języka białoruskiego w ilości mniej niż 42 uczniów to waga na 1 ucznia / współczynnik przeliczeniowy wynosi 0,5 natomiast w szkole, w której jest 42 i więcej uczących się języka białoruskiego to waga na 1 ucznia / współczynnik przeliczeniowy wynosi 0,2.
Ponadto Wójt Gminy poinformowała , że w subwencji oświatowej do 2002 roku były progi tzn. środki finansowe, które rekompensowały koszty utrzymania takich małych szkół jak nasze.
   10. Pan Włodzimierz Golonko - Przewodniczący Komisji Opieki Społecznej, Kultury, Oświaty i Ochrony Środowiska stwierdził, że jako radny nic nie wie o rozważaniu przez radnych o całkowitej likwidacji szkoły.
Wójt Gminy stwierdziła ku wyjaśnieniu, iż członkowie Komisji Opieki Społecznej, Kultury Oświaty i Ochrony Środowiska nie wiedzą w tym temacie. Wiedziały o tym członkowie pozostałych Komisji.
   11. Pani Walentyna Sajewicz - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy zabierając głos stwierdziła, że reorganizacja jest w związku z ilością dzieci uczęszczających do szkoły w Orzeszkowie, a gminy nie stać na utrzymanie tak małej liczby uczniów. Sytuacja finansowa gminy zmusza do pewnych działań. Ponadto stwierdziła, że jeżeli budynek jest zadbany to jest bardzo dobrze.
   12. Pan Włodzimierz Golonko - Radny zam. Pasieczniki Duże w ponownym wystąpieniu poinformował, iż 10 % mieszkańców opowiedziało się za kanalizacją a 90 % opowiedziało się za zawieszeniem budowy kanalizacji , na czas utrzymania Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie w pełnym wymiarze klas I - VI.

Wobec wyczerpania się dyskusji :
Przewodniczący poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt uchwały i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów.
W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem głosowało 10 radnych, 4 radnych głosowało przeciw.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada większością głosów przyjęła uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 83 / 04
Rady Gminy Hajnówka z dnia 18 lutego 2004 roku
w sprawie zamiaru przekształcenia struktury organizacyjnej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie obejmującej klasy I - VI na szkołę obejmującą na klasy I - III oraz oddział przedszkolny

Wójt Gminy w nawiązaniu do przyjętej uchwały poinformowała o różnych formach powiadamiania rodziców jak zebranie rodziców lub pisemne powiadamianie. W związku z liczną obecnością rodziców w obradach oraz atmosfery przebiegu tych obrad zwróciła się do Rady z pytaniem czy ma uczestniczyć w zebraniu czy przesłać powiadomienie na piśmie.
Poinformowała, że treść pisma powiadamiającego ma uzgodnione z Radcą Prawnym ze względu na wyjazd służbowy do Warszawy.
Radni przyjęli do wiadomości.

Ad.5 / 6 /
Pani Helena Bagrowska - Kierownik tut. Urzędu przedstawiła projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania planu rozwoju lokalnego gminy Hajnówka. Poinformowała, że w sprawie pozyskania środków unijnych należy podjąć powyższą uchwałę wynikającą z programu strategii rozwoju.
Wyjaśnienia udzieliła Wójt Gminy informując, że w sprawie załatwienia wniosków np.( kanalizacja i budowa sali gimnastycznej ) najpierw trzeba zadanie sfinalizować, ażeby otrzymać część środków unijnych. Opracowanie każdego dokumentu w tej sprawie wiąże się z dużymi kosztami finansowymi i dużą dokładnością.
Do przedstawionego projektu nie zgłoszono uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne przedstawiony projekt uchwały i poinformował, że dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów.
W głosowaniu udział wzięło 14 radnych . Za powzięciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że Rada powzięła większością głosów uchwałę o treści:

Uchwała Nr XIII / 84 / 04
Rady Gminy Hajnówka z dnia 18 lutego 2004 roku
w sprawie przystąpienia do opracowania planu rozwoju lokalnego gminy Hajnówka

 

Ad. 6
Przewodniczący obrad przedstawił sprawozdania z działalności poszczególnych Komisji za 2003 rok oraz plany pracy poszczególnych komisji na 2004 rok. Poinformował, że te materiały były tematem posiedzeń komisji i zostały pozytywnie przyjęte.
Przewodniczący obrad przedstawił projekt planu pracy Rady Gminy Hajnówka na 2004 rok. Poinformował, że projekt planu pracy rady opracowano o tematy wynikające z planów pracy Komisji.
Do przedstawionego materiału nie zgłoszono uwag.
Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie jawne projekt planu pracy Rady Gminy na 2004 rok.
W głosowaniu jawnym udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem głosowało14 radnych. Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że rada przyjęła jednogłośnie plan pracy Rady Gminy Hajnówka na 2004 rok.
/ dokument w załączeniu do oryginału protokołu /

Ad. 7 i 8
Wobec nie zgłaszanych interpelacji odpowiedzi nie udzielano.

Ad. 9
Wolne wnioski:
1. Pani Halina Szymaniuk - Kierownik Biura Obsługi Szkół Samorządowych w ramach szukania oszczędności w Gminie wystąpiła do rady o wyrażenie zgody przez Radę na :
- od nowego roku szkolnego, w których w dwóch następujących po sobie klasach jest mniej niż 24 uczniów, wszystkie zajęcia będą odbywać się w klasach łączonych.
Przewodniczący obrad zwrócił się do Rady o przegłosowanie jawne przedstawionego wniosku. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu.
Przewodniczący obrad w oparciu o wyniki głosowania stwierdził, że rada w głosowaniu jawnym większością głosów wyraziła zgodę na prowadzenie zajęć w sposób przedstawiony wyżej.
2. Pan Anatol Skiepko - radny zam. Dubiny w swym wystąpieniu zwrócił uwagę Przewodniczącemu Rady o informowanie Radnych o pismach wpływających do Rady Gminy Hajnówka.
Przewodniczący Rady przeprosił Radnych z Dubin Panów Anatola Skiepko i Bazylego Ginszta. Następnie przedstawił pismo, które wpłynęło od Społecznego Komitetu Osiedlowego "Dubiny - ul. Zajęcza, Łąkowa, Grzybowa" skierowane do przewodniczącego i radnych Gminy Hajnówka w sprawie stanu nawierzchni ulic jak wyżej.
Przewodniczący Rady przedstawił odpowiedź na pismo skierowane do osoby, której podano adres do korespondencji.
Radni przyjęli do wiadomości przedstawione pismo i odpowiedź na pismo.
Wobec wyczerpania się porządku dziennego, obrady zakończono o godz. 12.35

Protokolant:                                                                                                                                                                                               Przewodniczący obrad

N. Kazberuk

Jan Grygoruk

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Hajnówka

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Ostapczuk

Wprowadzający: Barbara Ostapczuk

Data wprowadzenia: 2005-02-20

Data modyfikacji: 2005-05-18

Opublikował: Barbara Ostapczuk

Data publikacji: 2005-02-20