Załącznik do Uchwały Nr XXII /133/04

Załącznik do Uchwały Nr XXII/133/04
Rady Gminy Hajnówka

z dnia 28 grudnia 2004 r.


           Rezerwat "Berezowo" , którego powierzchnia wynosi 115,41 ha zajmujący trzy oddziały lasu : 575C, 575D, 603A, 603B, wchodzi w skład Nadleśnictwa Hajnówka i graniczy z lasami gospodarczymi tegoż Nadleśnictwa.
           Z informacji zawartych w Planie ochrony rezerwatu "Berezowo" wynika , że podstawowym celem zabiegów ochronnych jest ochrona motyli dziennych i ich siedlisk. Podstawową zaś czynnością z zakresu ochrony miejsc bytowania motyli dziennych jest utrzymywanie otwartych miejsc w borach co sprowadza się powstrzymywania sukcesji (zarastania) drzew i krzewów po obu stronach Drogi Olemburskiej. Droga Olemburska lub inaczej Olemburski Tryb jest utwardzoną drogą leśną o szerokości 8,0 m przebiegającą środkiem rezerwatu. Rezerwat jest więc dostępny dla ruchu pieszego, rowerowego, konnego, spokojnie mogą tędy przejeżdżać pojazdy dwuśladowe.
           W związku z tym , że w projekcie Planu ochrony rezerwatu "Berezowo" znajduje się stwierdzenie: "W miejscach, gdzie zlokalizowane są rezerwaty..." - mowa tu zapewne o rezerwatach: Berezowo, Podcerkwa , Przewłoka i Olszanka Myśliszcze, które powołane zostały dla ochrony motyli dziennych w Puszczy Białowieskiej, "...nie ma specjalnych zagrożeń natury antropogenicznej dla występujących tu motyli. Zagrożeniem mogą być jedynie procesy naturalne, które wskutek sukcesji roślinności prowadzą do zmiany w charakterze biotypów. Widoczne jest to zwłaszcza w miejscach położonych nad rzeką Leśną, gdzie dawniej koszone łąki zarosły trzciną i zaroślami wierzbowymi, co w konsekwencji doprowadziło do wymarcia tam kilku gatunków", nie zrozumiałym jest stanowisko Wojewody Podlaskiego , który w projekcie Rozporządzenia w sprawie ustalenia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Berezowo", nie zamierza udostępnić żadnego obszaru tego rezerwatu dla mieszkańców naszej gminy w celu zbierania dziko rosnących roślin, owoców i grzybów ani też dla zainteresowanych osób lub grup osób odwiedzających rezerwat w celach turystycznych i edukacyjnych.
           Skoro w zaleceniach ochronnych , przy stwierdzeniu, że zagrożenie ze strony działań człowieka jest niewielkie, odniesiono się jedynie do konieczności utrzymywania otwartych miejsc w borach co ma zapobiegać zanikaniu szczodrzeńców będących roślinami pokarmowymi szlaczkonia szafrańca, a w szczególności do powstrzymywania sukcesji drzew i krzewów na powierzchniach nieleśnych, głównie po obu stronach drogi Olemburskiej co z kolei pozwoli na odradzanie się łanów sadźca konopiastego, który jest jedną z najbardziej preferowanych przez motyle roślin nektarodajnych, to w jaki sposób obecność człowieka w tym rezerwacie może szkodzić. Jest ona wręcz pożądana a działalność ochronna przed naturalizacją - zarastaniem lasów pozwoli przetrwać motylom dziennym.
           Biorąc powyższe pod uwagę wnioskujemy o udostępnienie przez Wojewodę Podlaskiego całego obszaru rezerwatu "Berezowo" , przyległego do drogi Olemburskiej - pasa o szerokości 200 m po obu jej stronach, dla osób zbierających dziko rosnące rośliny, owoce leśne i grzyby, a także dla wszystkich poruszających się pieszo, konno, rowerami i zaprzęgami konnymi w celach turystycznych i edukacyjnych. Uwzględnienie naszego wniosku w treści projektu Rozporządzenia Wojewody Podlaskiego w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Berezowo", jest warunkiem pozytywnej opinii Rady Gminy Hajnówka dotyczącej Planu ochrony przedmiotowego rezerwatu.

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Hajnówka

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Ostapczuk

Wprowadzający: Barbara Ostapczuk

Data wprowadzenia: 2005-02-03

Data modyfikacji: 2005-02-03

Opublikował: Barbara Ostapczuk

Data publikacji: 2005-02-03