Stanowisko Rady Gminy Hajnówka

STANOWISKO

Rady Gminy Hajnówka

w sprawie propozycji poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego
i Białowieskiego Programu Rozwoju

z dnia 15 września 2009r.


Po zapoznaniu się z przedstawioną przez Ministerstwo Środowiska propozycją wraz z jej wariantami poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, Rada Gminy Hajnówka poniżej przedstawia kwestie wymagające uwzględnienia ich w dokumentach szczegółowo regulujących warunki poszerzenia BPN:


  1. Powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego realizować etapami.

  1. Zapewnienie formalnych i finansowych gwarancji realizacji „Programu”. Białowieski Program Rozwoju musi być programem Rządowym, w którego realizacji uczestniczyć będą: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Pracy.

  1. Obszar Białowieskiego Parku Narodowego oraz zasięg jego otuliny nie mogą obejmować gruntów rolnych stanowiących własność osób prywatnych, istniejącej zabudowy tak zwartej jak i rozproszonej ani też terenów zabudowy projektowanej zapisanej w opracowaniach planistycznych tj.: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Hajnówka, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego czy też decyzjach o warunkach zabudowy lub lokalizacji inwestycji celu publicznego.

  1. Ustanowienie rekompensaty za utracone dochody z podatków. Powinna ona mieć charakter stały, zapisany ustawowo – a jej wartość przeliczalna na jednostkę powierzchni poddanej ochronie czynnej lub biernej. Dotyczy to również utraconych dochodów z tytułu podatku od nieruchomości (grunty , budynki, budowle położone na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną czy krajobrazową).

  1. Realizacja programów związanych z ochroną Puszczy Białowieskiej wymaga ustanowienia zasad pomocy dla indywidualnych właścicieli domów na termomodernizację i instalację baterii słonecznych / np. częściowo umarzane kredyty/, które to działania zmniejszą skutecznie emisje spalin a także na demontaż, transport i utylizację eternitu.

  1. Realizacja projektów w ramach programu powinna odbywać się przy współudziale środków Regionalnego Programu Operacyjnego /turystyka, inwestycje drogowe/ oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na uzupełnianie wkładów własnych. Zagwarantowana powinna być możliwość przenoszenia środków finansowych Programu pomiędzy projektami a także możliwość wprowadzenia nowych projektów.

  1. Kwalifikowanie projektów do dofinansowania w ramach Programu powinno odbywać się na zasadach uproszczonych. Nadesłane do Urzędu Gminy Hajnówka dokumenty, załączniki do Programu, to dokumenty obowiązujące wszystkich beneficjentów z terenu całego kraju.

  1. Zaniechanie rozszerzania na teren gminy Hajnówka obszarów Natura 2000.

  1. Zapewnienie dostępności oraz prawa zbierania runa leśnego na terenach rozszerzonego Parku mieszkańcom bez ograniczeń / zabezpieczenie przed ograniczeniami możliwymi do wpisania w przyszłym planie ochrony Parku/.

  1. Zapewnienie realnej ilości i gatunków dostępnego drewna opałowego z przyszłego Parku bez ograniczeń czasowych.

  1. Stworzenie prawnych wymogów uzgadniania a nie opiniowanie projektu „Planu Ochrony Parku" w zakresie dotyczącym kwestii rozwoju gospodarczego i inwestycji.

  1. Zapewnić środki na realizacje inwestycji zapewniających rozwój społeczno-gospodarczy gminy tj. na:

  1. budowę i modernizacje dróg gminnych,

  2. budowę i modernizacje dróg wojewódzkich i powiatowych,

  3. budowę gazociągu wysokiego ciśnienia oraz sieci gazociągu do wszystkich zainteresowanych odbiorców z terenu gminy Hajnówka i nie tylko,

  4. tworzenie infrastruktury turystycznej.

  1. Stworzenie prawnych rozwiązań, które leśnikom zapewnią możliwość zatrudnienia a tym samym nie dopuszczą do wzrostu bezrobocia w regionie Puszczy Białowieskiej.

  1. Zapewnienie środków na rekompensaty dla rolników, które pokrywałyby rzeczywiste szkody wyrządzone przez dziko żyjące zwierzęta: żubry, dziki, bobry, wilki itd.

  1. Uruchomienie programu umożliwiającego rolnikom zdobycie innych umiejętności, które pozwolą na przekwalifikowanie się i osiąganie dochodów z działalności pozarolniczej.


Metryka strony

Udostępniający: Samodzielne stanowisko pracy do spraw obsługi Rady i jej komisji - Barbara Ostapczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Gierasimiuk

Wprowadzający: Andrzej Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2009-10-21

Data modyfikacji: 2009-10-21

Opublikował: Andrzej Gierasimiuk

Data publikacji: 2009-10-21