Protokół z XXVIII sesji Rady Gminy

Protokół Nr XXVIII / 09

z sesji Rady Gminy Hajnówka
odbytej w dniu 29 lipca 2009r.

w Sali nr 12 ( początek sesji – godz. 09. 00 koniec – godz. 10.00)

 

Lista radnych uczestniczących w XXVIII obradach Rady Gminy Hajnówka stanowi załącznik Nr 1 do protokołu. W sesji nie uczestniczyła radna W.Biryłko – nieobecność usprawiedliwiona.

Ponadto w obradach uczestniczyli:

  • Pani O. Rygorowicz - Wójt Gminy.

  • Pan M. Kondraciuk - Sekretarz Gminy.

  • Pani L. Nowik - Skarbnik Gminy.

  • Pani T.Lipska - Główny projektant

 

Otwarcia XXVIII sesji Rady Gminy Hajnówka dokonał Pan Wiesław Józef Komarewski - Przewodniczący Rady, który przewodniczył obradom. Powitał uczestniczących w sesji i na podstawie listy obecności stwierdził, że w obradach bierze udział 14 radnych, co stanowi ilość, przy której Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Następnie Przewodniczący obrad przedstawił porządek obrad, do którego nie wniesiono uwag. Rada jednogłośnie ( 14 głosów „za” ) przyjęła porządek obrad w brzmieniu zaproponowanym przez Przewodniczącego, a mianowicie:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad Rady Gminy.

  4. Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych przez Wójta od ostatniej sesji.

  5. Powzięcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka obejmującego tereny przeznaczone pod kopalnię iłów i zakład ceramiki budowlanej na gruntach wsi Trywieża.

  6. Interpelacje, zapytania i odpowiedzi.

  7. Wolne wnioski.

 

Ad. 3. Przyjęcie protokołu z poprzednich obrad Rady Gminy.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie Protokół z XXVII sesji Rady Gminy z dnia 29 czerwca 2009r. Radni jednogłośnie (14 głosów „za”) przyjęli protokół z XXVII sesji Rady Gminy Hajnówka.

Ad. 4. Informacja Wójta Gminy o działaniach podejmowanych przez Wójta
od ostatniej sesji.

 

Wójt Gminy Hajnówka przedstawiła sprawozdanie z działalności podejmowanej od ostatniej sesji. Poinformowała o pracach związanych z szacowaniem strat na skutek powodzi w gminie Hajnówka. Wyjaśniła, że każdy mieszkaniec gminy, który poniósł straty na skutek długotrwałych opadów może wystąpić z podaniem o oszacowanie strat i uzyskać kredyt na preferencyjnych warunkach. Powiadomiła o pracach związanych z aplikowaniem środków o dotacje unijne w sprawie kanalizacji poszczególnych miejscowości. Ponadto uczestniczyła w szkoleniu ds obronnych kraju. Następnie przedstawiła tematykę związaną z zamiarem poszerzenia granic Białowieskiego Parku Narodowego. Omówiła spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska – Koordynatorami Białowieskiego Programu Rozwoju Ministerstwa Środowiska w sprawie przedstawienia wstępnej listy projektów związanych z rozwojem gminy Hajnówka obejmujących kwotę 10 000 000,00. Wyjaśniła, że uczestniczący w spotkaniu chcieli uzyskać konkretne informacje, natomiast gmina miała krótki okres na opracowanie hierarchii ważności potrzeb. Następnie omówiła kolejne spotkania m.in. Związek Gmin Wiejskich w którym uczestniczył Senator W. Cimoszewicz, który zasugerował bardzo rozważne podejmowanie decyzji w tym temacie z uwagi na indywidualne podejście Ministerstwa Ochrony Środowiska, które może utworzyć rezerwat bez zgody poszczególnych samorządów. Wójt wyjaśniła, że odczuwana jest presja związana z poszerzeniem granic Białowieskiego Parku Narodowego. Wyjaśniła, że stoi na stanowisku stanowczego sprzeciwu w tym temacie. Rozwijając dalej temat Wójt stwierdziła, że inne gminy w których koncepcja poszerzenia granic PB obejmuje mniejszy obszar, ubiegają się o znacznie większe środki finansowe. W toku dalszej wypowiedzi Wójt wyjaśniła, że odbyły się kolejne rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa OŚ związane wyłącznie z określeniem granic Parku. Wyjaśniła, że w pierwszej koncepcji rozszerzenia granic Parku, gmina Hajnówka nie była brana pod uwagę. W obecnym stanie obszar Parku obejmować ma w gminie Hajnówka obszar 11 000ha, a przykładowo na gminie Narewka 1 000ha czyli ok. 60%. Zaproponowano aby rady gminy podjęły stosowne decyzje. Zdaniem Wójta Gminy mieszkańcy gminy powinni wyrazić opinię w tym temacie, a cała procedura związana z zamiarem powiększenia granic odbywać powinna się na zasadzie „drobnych kroków”. Poinformowała także o tym, że na spotkaniu zwróciła uwagę na zmniejszenie zatrudnienia wśród leśników. Wyjaśniła, że temat pozostawia otwarty, a gmina po dokonaniu wstępnej analizy wspólnie z Przewodniczącym Rady i Nadleśniczym Nadleśnictwa Hajnówka skłonna być może będzie do przekazanie pewnej ilości ha na poszerzenie granic Parku. Poinformowała, że jest to tylko jedna z wielu propozycji. Podkreśliła także, że zauważa coraz mniej współpracy wśród poszczególnych samorządów. W tym miejscu głos zabrał Przewodniczący Rady, który w imieniu radnych upoważnił Wójta do podejmowania dalszych działań przeciw poszerzeniu granic .

Ad.5. Powzięcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka obejmującego tereny przeznaczone pod kopalnię iłów i zakład ceramiki budowlanej na gruntach wsi Trywieża.

 

Wójt Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka obejmującego tereny przeznaczone pod kopalnię iłów i zakład ceramiki budowlanej na gruntach wsi Trywieża. W tym miejscu Przewodniczący Rady udzielił głosu Pani T. Lipskiej - Głównemu projektantowi, która szczegółowo omówiła projekt uchwały. Wyjaśniła, że plan był wyłożony do wglądu dla mieszkańców, jednak nikt nie zgłosił uwag w tym temacie. Następnie udzieliła odpowiedzi na zapytania radnego W. Osipiuka dotyczące szczegółowej analizy poszczególnych punktów uchwały. Po zamknięciu dyskusji Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Hajnówka obejmującego tereny przeznaczone pod kopalnię iłów i zakład ceramiki budowlanej na gruntach wsi Trywieża. W głosowaniu jawnym wzięło udział 15 radnych. W oparciu o wyniki głosowania (14 głosów „za”) Przewodniczący obrad stwierdził, że rada powzięła uchwałę o treści:

 

Uchwała Nr XXVIII / 143 / 09
Rady Gminy Hajnówka
z dnia 29 lipca 2009 roku

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

 

części gminy Hajnówka obejmującego tereny przeznaczone pod kopalnię iłów

 

i zakład ceramiki budowlanej na gruntach wsi Trywieża.

 

 

(Załącznik Nr 2 do protokołu)

 

Ad. 6. Interpelacje, zapytania i odpowiedzi.

 

Wobec braku interpelacji, odpowiedzi nie udzielano.

 

Ad.7. Wolne wnioski.

 

W wolnych wnioskach Pan W. Komarewski wystąpił z zapytaniem związanym ze żwirowaniem dróg gminnych. Wójt udzieliła odpowiedzi wyjaśniając, że naprawa dróg realizowana jest bieżąco.

Pani A.Janiuk – radna zgłosiła do naprawy uszkodzony przepust w Borysówce na wysokości posesji Pana Wróblewskiego.

Pan M.Żmieńko – radny zgłosił do naprawy drogi na koloniach Orzeszkowa.

Pan J.Grygoruk – radny zgłosił do odkrzaczania rowy i studzienki melioracyjne z uwagi na brak odpływu wody. Wójt udzieliła odpowiedzi wyjaśniając, że gmina wystąpi z pismem do Spółek Wodnych w tym temacie.

Następnie Przewodniczący przedstawił pismo Zarządu Województwa Podlaskiego w Białymstoku związanego z apelem o pomoc dla powodzian. (Załącznik Nr 3 do protokołu )

Następnie Przewodniczący zamknął obrady XXVIII Sesji Rady Gminy Hajnówka.

 

Protokołowała:

Barbara Ostapczuk

Przewodniczący Rady

 

Wiesław Józef Komarewski

Hajnówka, dnia 29 lipca 2009r.

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samodzielne stanowisko pracy do spraw obsługi Rady i jej komisji - Barbara Ostapczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Gierasimiuk

Wprowadzający: Andrzej Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2009-09-25

Data modyfikacji: 2009-09-25

Opublikował: Andrzej Gierasimiuk

Data publikacji: 2009-09-25