Ogłoszenie - Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Hajnówka.

 

 

 

Hajnówka, dnia 16.05.2013 r.

IP.7021.52.2013

Hajnówka: Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Hajnówka.
Numer ogłoszenia: 78917 - 2013; data zamieszczenia: 16.05.2013

OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia: obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy: zamówienia publicznego.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Hajnówka , ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka, woj. podlaskie, tel. 85 682 25 00, faks 85 682 46 12.

  • Adres strony internetowej zamawiającego: www.gmina-hajnowka.pl

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Hajnówka..

II.1.2) Rodzaj zamówienia: roboty budowlane.

II.1.4) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:

 

Przedmiotem zamówienia są usługi, dostawy i roboty budowlane wykonywane przez Wykonawcę polegające na:

1. Wykonaniu badań geotechnicznych i hydrogeologicznych na potrzeby budowy przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow w obrębie działki użytkownika, dla 46 nieruchomości na terenie gminy Hajnowka. Wykaz nieruchomości - załącznik nr 10 do niniejszej specyfikacji.

2. Zaprojektowaniu, dostawie, montażu i uruchomieniu przydomowych mechaniczno-biologicznych oczyszczalni ścieków z przyłączeniami kanalizacji sanitarnej z budynku, urządzeniami do odprowadzenia ścieków oczyszczonych do odbiornika, odbiornikiem oczyszczonych ścieków, zasilaniem elektrycznym, rozruchem technicznym i technologicznym legitymujących się certyfikatem na zgodność z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 w miejscowościach: Borek, Dubiny, Łozice, Mochnate, Nowokornino, Orzeszkowo, Pasieczniki Duże, Progale, Skryplewo, Smolany Sadek w ilości 46 sztuk.

 

W przypadkach, gdy to będzie konieczne, w ramach zamówienia Wykonawca zakupi, dostarczy, zamontuje i uruchomi pompownię ścieków surowych oraz ścieków oczyszczonych. Ilość pompowni ścieków surowych oraz ścieków oczyszczonych okaże się na etapie projektowania przez Wykonawcę.

 

Wymaga się, aby certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 wystawiony był przez laboratorium notyfikowane w Komisji Europejskiej.

 

Mechaniczno-biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow mają być zainstalowane w obrębie działki użytkownika.

 

Wymaga się, aby częstotliwość wywozu osadów z oczyszczalni ścieków objętych zamówieniem była nie większa niż jeden raz na sześć miesięcy.

Za ostateczna wielkość (przepustowość) i sprawność zainstalowanych oczyszczalni odpowiada Wykonawca.

 

Zakres przedmiotu zamówienia:

1. Wykonaniu badań geotechnicznych i hydrogeologicznych na potrzeby budowy przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow w obrębie działki użytkownika, dla 46 nieruchomości na terenie gminy Hajnowka. Wykaz nieruchomości - załącznik nr 10 do niniejszej specyfikacji. Dokumentację należy przygotować w sposób zbiorczy dla wszystkich wykonanych otworów badawczych. Dokumentacja ma zawierać:

- numer ewidencyjny i obręb geodezyjny działki na której wykonano otwór badawczy,

- informacje o rodzaju występujących gruntów i warunków hydrogeologicznych,

- informację potwierdzającą, że zarówno przepuszczalność gruntu jak i poziom wody gruntowej pozwalają na budowę mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow i odbiornikiem oczyszczonych ścieków w obrębie działki użytkownika.

2. Wykonanie indywidualnych dokumentacji projektowych niezbędnych do uzyskania pozwoleń na wykonanie robót, tj. złożenie zgłoszeń wraz z wymaganymi załącznikami stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.); do Starosty Hajnowskiego, ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka.

2a. Dokonanie skutecznych zgłoszeń zamiaru wykonania robót budowlanych związanych z realizacją mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, do Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

3. Dostawa, montaż i uruchomienie 46 sztuk mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków oraz pompowni ścieków, o ile będzie to niezbędne dla prawidłowej pracy. Wszystkie roboty powinny być wykonane zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi oraz dokumentacją zgłoszeniową.

Mechaniczno-biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków mają się składać z:

a) wydzielony osadnik gnilny,

b) reaktor oparty na technologii osadu czynnego lub/i złoża biologicznego,

c) urządzenia do odprowadzenia oczyszczonych ścieków wraz z odbiornikiem oczyszczonych ścieków (warianty odbiornika: studnia chłonna, drenaż rozsączający).

4. Na ogólną liczbę 46 sztuk mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków składa się:

- 30 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 4 mieszkańców,

- 14 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 6 mieszkańców,

- 2 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 12 mieszkańców.

5. Wykonanie dokumentacji powykonawczej.

6. Pełnienie nadzoru autorskiego w ramach opracowanej dokumentacji projektowej.

7. Wykonanie dokumentacji fotograficznej (wielkość zdjęć: 13 cm x 18 cm) nieruchomości w miejscu gdzie zaprojektowano mechaniczno-biologiczną przydomową oczyszczalnie ścieków przed wykonywaniem robót z oznaczeniem: nazwa miejscowości, numer domu, numer geodezyjny działki.

8. Wykonanie dokumentacji fotograficznej (wielkość zdjęć: 13 cm x 18 cm) nieruchomości w miejscu gdzie wybudowano mechaniczno-biologiczną przydomową oczyszczalnie ścieków po wykonywaniu robót z oznaczeniem: nazwa miejscowości, numer domu, numer geodezyjny działki.

9. Przeprowadzenie indywidualnego szkolenia dla wszystkich 46 użytkowników.

10. Przeprowadzenie rozruchu technologicznego i nadzór nad eksploatacją w okresie gwarancyjnym.

11. Przygotowanie i przekazanie szczegółowej instrukcji obsługi dla poszczególnych użytkowników oraz dla Zamawiającego.

12. Raport porealizacyjny, w którym zaprezentowane zostaną przez Wykonawcę wyniki w zakresie pozwalającym na stwierdzenie dotrzymania parametrów oczyszczenia ścieków z wybudowanych 46 przydomowych oczyszczalni ścieków zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnic przy wprowadzaniu ściekow do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. z 2006 r. Nr 137, poz. 984). Wyniki oczyszczonych ściekow powinny być przeprowadzone i opracowane przez akredytowane laboratorium w tym zakresie.

13. W dniu podpisania umowy, wyłoniony Wykonawca zobowiązany będzie do opracowania i przedstawienia dla Zamawiającego harmonogramu rzeczowo finansowego niniejeszego zamówienia.

Szczegółowy zakres robót i wymagań określa Program Funkcjonalno - Użytkowy.

 

II.1.5) przewiduje się udzielenie zamówień uzupełniających:

  • Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówień uzupełniających

  • Zamawiający przewiduje zamówienia uzupełniające w wysokości nie większej niż 20 % wartości zamówienia podstawowego

II.1.6) Wspólny Słownik Zamówień (CPV): 45.00.00.00-7, 45.11.12.00-0, 45.23.24.21-9, 45.23.24.23-3, 45.25.56.00-5, 45.23.24.00-6, 45.23.13.00-8, 45.31.00.00-3, 71.32.00.00-7, 71.33.20.00-4, 71.35.10.00-3.

II.1.7) Czy dopuszcza się złożenie oferty częściowej: nie.

II.1.8) Czy dopuszcza się złożenie oferty wariantowej: nie.

II.2) CZAS TRWANIA ZAMÓWIENIA LUB TERMIN WYKONANIA: Zakończenie: 31.10.2013.

SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WADIUM

Informacja na temat wadium: Wykonawca wniesie wadium w wysokości 15 000 zł (słownie: piętnaście tysięcy 00/100 złotych)

III.2) ZALICZKI

III.3) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ OPIS SPOSOBU DOKONYWANIA OCENY SPEŁNIANIA TYCH WARUNKÓW

III. 3.1) Uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

  • Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca złoży stosowne oświadczenie

III.3.2) Wiedza i doświadczenie

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

  • Do weryfikacji spełniania tego warunku posłużą odpowiednio wykazy wykonanych robót. Warunek ten będzie spełniony, jeżeli Wykonawca udokumentuje że wykonał przynajmniej 2 zamówienia w zakresie robót budowlanych o wartości nie mniejszej niż 500 000 zł brutto, którego przedmiotem były: zaprojektowanie i budowa przydomowych oczyszczalni ścieków oraz wykonanie badań geotechnicznych i hydrogeologicznych na potrzeby budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentu potwierdzającego, że roboty zostały prawidłowo wykonane

III.3.3) Potencjał techniczny

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

  • Weryfikacja potencjału technicznego dokonywana będzie w oparciu o wykaz sprzętu niezbędnego do wykonania przedmiotu zamówienia. Wymagane jest dysponowanie co najmniej 1 wiertnicą, 1 koparko-ładowarką, 1 samochodem samowyładowczym, 1 sprzęt do zagęszczania gruntu

III.3.4) Osoby zdolne do wykonania zamówienia

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

  • Weryfikacja osób zdolnych do wykonywania zamówienia dokonywana będzie w oparciu o wykaz zawierający osoby, którymi dysponuje Wykonawca, tj: a) Kierownik budowy - osoba, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych do wykonywania samodzielnych funkcji kierowania robotami budowlanymi, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. b) Kierownik robót instalacji elektrycznych - osoba, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych do wykonywania samodzielnych funkcji kierowania robotami budowlanymi. c) Projektant specjalista - osoba, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i posiadająca uprawnienia w zakresie projektowania sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych posiadający uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. d) Geotechnik - osoba, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia i posiadająca uprawnienia budowlane z zakresie projektowania w specjalizacji techniczno-budowlanej geotechnik w ramach specjalności konstrukcyjno-budowlanej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zamawiający dopuszcza połączenie funkcji poszczególnych osób pod warunkiem spełnienia przez osobę łączącą funkcje wszystkich warunków wymaganych dla tych funkcji

III.3.5) Sytuacja ekonomiczna i finansowa

Opis sposobu dokonywania oceny spełniania tego warunku

  • Warunek ten będzie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Wykonawca wykaże się odpowiednim potencjałem ekonomicznym, tj. dysponuje środkami finansowymi lub ma dostęp do kredytu w wysokości 500 000,00 zł

III.4) INFORMACJA O OŚWIADCZENIACH LUB DOKUMENTACH, JAKIE MAJĄ DOSTARCZYĆ WYKONAWCY W CELU POTWIERDZENIA SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ NIEPODLEGANIA WYKLUCZENIU NA PODSTAWIE ART. 24 UST. 1 USTAWY

III.4.1) W zakresie wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, oprócz oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu należy przedłożyć:

  • wykaz robót budowlanych wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju i wartości, daty i miejsca wykonania oraz z załączeniem dowodów dotyczących najważniejszych robót, określających, czy roboty te zostały wykonane w sposób należyty oraz wskazujących, czy zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone;

  • wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu i urządzeń technicznych dostępnych wykonawcy usług lub robót budowlanych w celu wykonania zamówienia wraz z informacją o podstawie do dysponowania tymi zasobami;

  • wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami;

  • oświadczenie, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, posiadają wymagane uprawnienia, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;

  • informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającą wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert albo składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;

  • opłaconą polisę, a w przypadku jej braku, inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy, na zasoby innych podmiotów przedkłada następujące dokumenty dotyczące podmiotów, zasobami których będzie dysponował wykonawca:

  • informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową innego podmiotu, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert albo składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;

  • opłaconą polisę, a w przypadku jej braku, inny dokument potwierdzający, że inny podmiot jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia;

III.4.2) W zakresie potwierdzenia niepodlegania wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy, należy przedłożyć:

  • oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;

  • aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

III.4.3) Dokumenty podmiotów zagranicznych

Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada:

III.4.3.1) dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że:

  • nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

  • nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

  • nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

III.4.3.2)

  • zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert;

  • zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 10 -11 ustawy - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.

III.4.4) Dokumenty dotyczące przynależności do tej samej grupy kapitałowej

  • lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów albo informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej;

III.6) INNE DOKUMENTY

Inne dokumenty niewymienione w pkt III.4) albo w pkt III.5)

Certyfikat zgodności z normą PN-EN12566-3+A1:2009 wystawiony przez laboratorium notyfikowane w Komisji Europejskiej dla oferowanych mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków.

SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: przetarg nieograniczony.

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT

IV.2.1) Kryteria oceny ofert: najniższa cena.

IV.3) ZMIANA UMOWY

przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy:

Dopuszczalne zmiany postanowień umowy oraz określenie warunków zmian

Zgodnie z art. 144 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający przewiduje możliwość dokonania istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy w zakresie:

1. Zmiany terminu wykonania zamówienia, jeżeli konieczność zmiany terminu nie wynika z przyczyn zależnych od Wykonawcy, może wynikać z: następstwa działań administracyjnych (konieczność uzyskania wyroku sądowego, innego orzeczenia sądu lub organu, którego konieczność nie przewidziano na etapie zawarcia umowy); istnienie podziemnych budowli lub infrastruktury; wydłużenie okresu gwarancji lub rękojmi o dowolny okres;

2. Zmiany ustawowej stawki podatku VAT - jej nastąpiły zmiany w obowiązujących przepisach;

3. Zaniechania wykonania części robót - zmiana taka spowoduje zmniejszenie zakresu rzeczowego poprzez ograniczenie liczby instalowanych oczyszczalni ścieków w stosunku do przewidzianych w umowie i związanych z tym robót towarzyszących, w następujących przypadkach:

a) właściciel nieruchomości nie wyraża zgody na przeprowadzenie robót budowlanych lub jeżeli wykonanie tych robót stoi w sprzeczności z interesem osób prywatnych, dla których oczyszczalnia miała być wykonana,

b) zajdzie konieczność zaniechania robót budowlanych z uwagi na wystąpienie obiektywnych przyczyn technicznych uniemożliwiających wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków,

c) wystąpią nieprzewidziane prawne lub techniczne okoliczności uniemożliwiające w sposób właściwy wykonanie robót budowlanych będących przedmiotem umowy.

IV.4) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.4.1) Adres strony internetowej, na której jest dostępna specyfikacja istotnych warunków zamówienia: http://www.gmina-hajnowka.pl/
Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać pod adresem:

Urząd Gminy Hajnówka

 ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka.

 

 

 

IV.4.4) Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert:

 05.06.2013 godzina 12:00,

miejsce: Urząd Gminy Hajnówka

ul. Aleksego Zina 1

17-200 Hajnówka

pokój nr 32.

 

IV.4.5) Termin związania ofertą: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert).

IV.4.17) Czy przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: nie

 

Wójt Gminy Hajnówka

 


 

SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA


 

Hajnówka, dnia 20.05.2013 r.

IP.7021.52.2013

WYJAŚNIENIE TREŚCI SIWZ

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego: Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Hajnówka.

 

W związku z zapytaniem Wykonawcy biorącego udział w postępowaniu, Gmina Hajnówka działając zgodnie z art. 38 ust. 1, 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), wyjaśnia treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia sporządzonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Pytanie 1

Proszę o określenie (rząd wielkości) poziomu wody gruntowej w miejscach lokalizacji budowanych oczyszczalni przydomowych w skrajnym niekorzystnym momencie, tzn. w momencie roztowpów lub w momencie późnej jesieni? Określenie poziomu wody gruntowej jest niezbędne do doboru oferowanej oczyszczalni zgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 (lub równoważnej do zaprojektowanej).”

Odpowiedź 1

Zamawiający w Ogłoszeniu o Zamówieniu, w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia jak i w Programie Funkcjonalno-użytkowym z dnia 16.05.2013 r. znak: IP.7021.52.2013 określił, że przedmiotem i zakresem zamówienia jest między innymi: „Wykonanie badań geotechnicznych i hydrogeologicznych na potrzeby budowy przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow w obrębie działki użytkownika, dla 46 nieruchomości na terenie gminy Hajnowka.

Wykaz nieruchomości – załącznik nr 10 do specyfikacji.

Dokumentację należy przygotować w sposób zbiorczy dla wszystkich wykonanych otworów badawczych.

Dokumentacja ma zawierać:

- numer ewidencyjny i obręb geodezyjny działki na której wykonano otwór badawczy,

- informacje o rodzaju występujących gruntów i warunków hydrogeologicznych,

- informację potwierdzającą, że zarówno przepuszczalność gruntu jak i poziom wody gruntowej pozwalają na budowę mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków wraz z urządzeniami do odprowadzenia oczyszczonych ściekow i odbiornikiem oczyszczonych ścieków w obrębie działki użytkownika.”

 

Pytanie 2

Zgodnie z załacznikiem ZA normy PN-EN 12566-3+A1:2009 dla przydomowych oczyszczalni ściekóobowiązuje system oceny zgodności – 3, co oznacza, że wszystkiee wskazane w tablicy ZA.3 właściwości użytkowe oczyszczalni ściekó powinny być sprawdzone we wstępnych badaniach typu, wykonanych przez laboratorium badawcze, notyfikowane w zakresie ww. normy.

Badania typu, będące podstawą do wystawienia deklaracji zgodności WE i oznakowania CE dotyczą następujących parametrów to:

  1. Badanie wodoszczelności (p. 5 i załącznik A),

  2. Badanie skutecznosci oczyszczania (p. 6.3 izałacznik B normy),

  3. Badanie wytrzymałości konstrukcyjnej (p. 6.2 i załącznik C), dla suchych, i wytrzymałości konstrukcyjnej (załącznik C.6) dla warunków mokrych.

Badania potwierdzające zgodność tych parametrów mogą być wykonane w jednym laboratorium lub w kilku laboratoraich.

Czy Zamawiający wymaga dołączenia do oferty raportu (jednego) lub raportów (kilku) wykonanych przez laboratorium notyfikowane w zakresie normy PN-EN 12566-3+A1:2009 dla wszyskich parametrów określonych normą dla warunków terenowych suchych i mokrych isniejących w Gmine Hajnówka?”

Odpowiedź 2

Zamawiający żąda dołączenia do oferty Certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raporty z badań wyrobu potwierdzające informacje przedstawione w deklaracjach zgodności. Należy dołączyć Certyfikat wystawiony przez laboratorium notyfikowane w Komisji Europejskiej zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ.

 

Pytanie 3

Od 2 listopada 2011 roku nie ma porawa być sprzedawana, montowana, oferowana do montażu oczyszczalnia przydomowa bez wykonanych badań wstępnych typu (zgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009). Po dokonaniu badań w laboratorium notyfikowanym – producent oczyszczalni nadaje dla oczyszczalni znak CE oraz wystawia deklarację zgodności z normą. Czy zamawiający niezgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 dopuszcza oznakowanie oczyszczalni znakiem „B”?”

Odpowiedź 3

Zamawiający nie dopuszcza przydomowych oczyszczalni, które nie posiadają Certyfikatu zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raportów z badań wyrobu potwierdzających informacje przedstawione w deklaracjach zgodności.

 

Pytanie 4

Norma PN-EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie efektywności oczyszczania przez laboratorium notyfikowane w zakresie tej normy wg procedury określonej załącznikiem B oraz tablicy 1 na stronie 17 normy (oraz zapisów normy: B.1 strona 22, tabela ZA.3, strona 28). Czy Zamawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań efektywności oczyszczalni wykonanego przez laboratorium notyfikowane wraz z kompletem informacji określonych normą PN-EN 12566-3+A1:2009?”

Odpowiedź 4

Zamawiający podtrzymuje zapisy normy PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz żąda dołączenia do oferty wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raportów z badań wyrobu potwierdzających informacje przedstawione w deklaracjach zgodności zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ.

 

Pytanie 5

Norma PN-EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie wodoszczelności dla każdego modelu z rodziny (w przypadku przedmiotowego przetargu – dla RLM6, RLM10, RLM15) – wg procedury opisanej w załączniku A normy oraz tablicy 1 na stronie 17 normy. Czy Zzmawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań wodoszczelności dla trzech wymaganych wielkości oczyszczalni, wykonanych przez laboratoiumnotyfikowane w zakresie tej normy?”

Odpowiedź 5

Zamawiający podtrzymuje zapisy normy PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz żąda dołączenia do oferty wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raportów z badań wyrobu potwierdzających informacje przedstawione w deklaracjach zgodności zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ.

 

Pytanie 6

Norma PN-EN 12566-3+A1:2009 nakazuje wykonać badanie wytrzymałości konstrukcyjnej w warunkach mokrych (wg procedury opisanej w załaczniku C.6 normy) w sytuacji, gdy oczyszczalnia będzie posadowiona w warunkach mokrych (a takie występują na terenie Gminy Łosice). Czy Zamawiający podtrzymuje te zapisy normy i wymagać będzie od oferentów przedstawienia raportu z badań wytrzymałości konstrukcyjnej wykonanego dla warunków mokrych?”

Odpowiedź 6

Zamawiający podtrzymuje zapisy normy PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz żąda dołączenia do oferty wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raportów z badań wyrobu potwierdzających informacje przedstawione w deklaracjach zgodności zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ.

 

Pytanie 7

Czy w związku z faktem, że bezwarunkowo wymaganych badań wg normy PN-EN 12566-3+A1:2009 jest trzy (1. efektywności oczyszczania, 2. wodoszczelności, 3. wytrzymałości konstrukcyjnej w warunkach mokrych – wszystkie badania wykonane przez laboratorium notyfikowane), to oferenci muszą dołączyć do oferty wszystkie wymienione raporty z badań?”

Odpowiedź 7

Zamawiający żąda dołączenia do oferty Certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz wystawionych przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raportów z badań wyrobu potwierdzających informacje przedstawione w deklaracjach zgodności. Należy dołączyć Certyfikat wystawiony przez laboratorium notyfikowane w Komisji Europejskiej zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ

 

Pytanie 8

Czy Zamawiający dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które nie zostały przebadane jak całość przez laboratorium notyfikowane zgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009?”

Odpowiedź 8

Zamawiający nie dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które nie zostały przebadane przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria oraz nie dopuszcza oczyszczalni które nie posiadają Certyfikatu zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009.

 

Pytanie 9

Czy Zamawiający dopuszcza montaż oczyszczalni w inny sposób, niż określony w trakcie badań w laboratorium notyfikowanym zgodnie z normą PN-EN 12566-3+A1:2009?”

Odpowiedź 9

Sposób wykonania projektów oraz robót budowlanych jest opisany w załączniku nr 12 do SIWZ, tj, w Programie funkcjonalno-użytkowym.

 

Pytanie 10

Czy Zamawiający dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które będą transportowane na plac budowy w częściach, a następnie na placu budowy „składane” jak z klocków? Norma PN-EN 12566-3+A1:2009 mówi, że oczyszczalnia kopletna musi być przebadana przez producenta na warunek jej wodoszczelności, i jako kompletna musi być transportowana od producenta i sprzedawana dla użytkowanika końcowego?”

Odpowiedź 10

Zamawiający nie dopuszcza do montażu oczyszczalnie, które będą transportowane na plac budowy w częściach, a następnie na placu budowy „składane” jak z klocków. Monolityczne zbiorniki oczyszczalni oraz przepompowni transportowane są w całości samochodem samowyładowczym. Szczegółowe zapisy odnoszące się tramsportu urządzeń technoligicznych opisane są w Dziale I punkt 4. Transport i składowanie w Programie funkcjonalno - użytkowym.

 

Informuję, że zgodnie z art. 38 ust. 4, 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie została zmieniona oraz nie zmieniono terminu złożenia ofert i terminu otwarcia ofert.

 

Wójt Gminy Hajnówka

 


 

Hajnówka, dnia 27.05.2013 r.

 

 

IP.7021.52.2013

WYJAŚNIENIE TREŚCI SIWZ

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego: Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Hajnówka.

 

W związku z zapytaniem Wykonawcy biorącego udział w postępowaniu, Gmina Hajnówka działając zgodnie z art. 38 ust. 1, 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), wyjaśnia treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia sporządzonej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Pytanie 1

W dokumentacji przetargowej, Zamawiający wymaga, aby oferowane oczyszczalnie spełniały normę PN-EN 12566-3+A1:2009. Do oferty należy załączyć m.in. raport z badań wykonany przez jednostkę notyfikowaną. W/w norma dotyczy „Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50” – w normie nie występuje pojęcie osadnik, bioreaktor – norma dotyczy całkowitego urządzenia „oczyszczalni”.

Czy badania typu wykonane przez jednostkę notyfikowaną i potwierdzające zgodność z w/w normą badania: wodoszczelność, trwałość, skuteczność oczyszczania, wytrzymałość, wymiary) mają obejmować całaą oczyszczalnię (wszystkie elementy jako całość tzn. osadnik, bioreaktor, itd.) i potwierdzać wykoananie badań typu zgodnie z PN-EN 12566-3+A1:2009?”

Odpowiedź 1

Zamawiający żąda dołączenia do oferty deklaracje zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009 oraz wystawione przez notyfikowane w Komisji Europejskiej laboratoria raporty z badań wyrobu potwierdzające informacje przedstawione w deklaracjach zgodności, na kompletne przydomowe oczyszczalnie ściekow wyposażone w reaktory biologiczne, zgodnie z Działem X pkt. 1. myślnik 9 Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Zalącznikiem nr 8 do SIWZ.

 

Pytanie 2

W dokumentacji przetargowej, Zamawiający wskazał minimalne pojemności.
Czy określone przez Zamwaiającego pojemności są pojemnościami całkowitymi (brutto), czy pojemnościami czynnymi (netto)?”

Odpowiedź 2

Zamawiający Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia oraz Załącznikach do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia określił przedmiot i zakres zamówienia:

Na ogólną liczbę 46 sztuk mechaniczno-biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków składa się:

- 30 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 4 mieszkańców,

- 14 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 6 mieszkańców,

- 2 sztuk oczyszczalni obsługujących gospodarstwa domowe o liczbie do 12 mieszkańców.

Wymaga się, aby częstotliwość wywozu osadów z oczyszczalni ścieków objętych zamówieniem była nie większa niż jeden raz na sześć miesięcy.

Za ostateczna wielkość (przepustowość) i sprawność zainstalowanych oczyszczalni odpowiada Wykonawca.”

Natomiast w punkcie 2.2.2 Załącznika nr 12 do SIWZ Program Funkcjonalno-Użytkowy Zamawiający określił pojemność wydzielonego osadnika gnilnego, tj. „W przypadku zastosowania wydzielonych osadników gnilnych muszą one spełniać wymogi normy PN-EN 12566-1:2004/A1:2006 lub PN-EN 12566-4:2009. Pojemność osadników gnilnych musi być dobrana tak by zapewnić minimum trzydobowe zatrzymanie ścieków i nie może być mniejsza niż 3 m3. Na wylocie z osadnika gnilnego musi być zamontowany łatwo dostępny, wyjmowany filtr, zabezpieczający przed wypływem zawiesiny i kożucha.”.

 

Pytanie 3

Ze względów bezpieczeństwa oraz prawidłowego funkcjonowania POŚ urządzenia elektryczne powinny znajdować się w niezależnej zewnętrznej skrzynce, która posiada odpowiedni stopień ochrony IP. Dzięki temu urządzenia nie są narażone na działanie środowiska agresywnego oraz nie istnieje ryzyko ich zalania.

Czy zamawiający dopuści urządzenie w których elementy elektryczne znajdują się w nadstawce bezpośrednio na zbiorniku?”

Odpowiedź 3

Szafkę sterowniczą, w której muszą znaleźć się urządzenia elektryczne sterujące oczyszczalnią, należy zamontować na fundamencie betonowym. Na szafce sterowniczej należy zainstalować sygnalizację świetlną informującą o nieprawidłowej pracy mechaniczno-biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Informuję, że zgodnie z art. 38 ust. 4, 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), treść Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia nie została zmieniona oraz nie zmieniono terminu złożenia ofert i terminu otwarcia ofert.

Wójt Gminy Hajnówka

Metryka strony

Udostępniający: Referat inwestycji, planowania przestrzennego i gospodarki gruntami - Piotr Chilimoniuk

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Gierasimiuk

Wprowadzający: Andrzej Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2013-05-16

Data modyfikacji: 2013-05-27

Opublikował: Andrzej Gierasimiuk

Data publikacji: 2013-05-16