IP.7021.67.2017 - Wyjaśnienie Nr 3 do SIWZ
Hajnówka, dnia 20.02.2018 r.
IP.7021.67.2017
Wyjaśnienie Nr 3 do SIWZ
Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego: „Montaż instalacji kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych dla budynków mieszkalnych Gminy Hajnówka”.
W związku z zadanymi w postępowaniu pytaniami dotyczącymi treści SIWZ Gmina Hajnówka udziela następujących wyjaśnień i odpowiedzi:
Pytanie nr 1
W związku z różnicami pomiędzy OPZ a projektem dot. wymagań dla instalacji fotowoltaicznej, prosimy o wskazanie który z dokumentów jest obowiązujący.
Odpowiedź nr 1
Obowiązujące są obydwa zarówno projekt jak i SIWZ. Wymagania dla Wykonawcy określone w SIWZ pkt. 1 - 50 są priorytetem i uzupełnieniem pozostałej dokumentacji przetargowej.
Pytanie nr 2
W OPZ zamawiający określił wymóg zastosowania modułów PV z krzemu polikrystalicznego, oraz mocy min 340Wp. W związku z ograniczeniami technologicznymi nie istnieją panele fotowoltaiczne z krzemu polikrystalicznego o wymaganych w OPZ i projekcie parametrach. Ponadto w projekcie wymagany jest moduł monokrystaliczny, co jest sprzeczne z zapisem OPZ. Prosimy o zmianę mocy szczytowej pojedynczego modułu PV na min. 270Wp, przy zachowaniu pozostałych parametrów modułu, z możliwością zastosowania większej ilości paneli tak aby zachować minimalną moc poszczególnych instalacji PV
Odpowiedź nr 2
Pozostaje moduł 340W monokrystaliczny.
Pytanie nr 3
Prosimy o potwierdzenie że zapis OPZ ,, wyłącznie dodatnia tolerancja mocy do 5% mocy znamionowej modułu fotowoltaicznego " jest obowiązujący i dopuszcza moduły o tolerancji nie większej niż +5%?
Odpowiedź nr 3
Zapis OPZ dopuszcza moduły o tolerancji > niż 5%. 5% jest to minimum.
Pytanie nr 4
Prosimy o potwierdzenie że zapis OPZ ,,pokrycie modułu hartowanym szkłem solarnym z powierzchnią antyrefleksyjną o grubości min 3,2mm" jest obowiązujący i dopuszcza moduły typu szkło/ folia posiadający szkło solarne tylko na przedniej części modułu PV?
Odpowiedź nr 4
Zgodnie z OPZ - pokrycie modułu hartowanym szkłem solarnym z powierzchnią antyrefleksyjną o grubości min.3,2mm.
Pytanie nr 5
Zamawiający określił w OPZ nowy wymóg dla modułów PV odnośnie certyfikatu IEC62716 dot. odporności na NH3, czego projektant nie uwzględnił w projekcie, gdyż nie jest to istotny parametr dla instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków mieszkalnych, oraz ogranicza uczciwą konkurencję. Prosimy o wykreślenie wymogu dla paneli fotowoltaicznych dotyczącego posiadania certyfikatu IEC62716.
Odpowiedź nr 5
Zamawiający wymaga zgodności modułów z certyfikatem IEC 62716.
Pytanie nr 6
Prosimy o potwierdzenie że zapis OPZ,, współczynnik temperaturowy związany ze zmiana napięcia nie mniejszy niż -0,30%/°C
Odpowiedź nr 6
Temperaturowy współczynnik związany ze zmianą napięcia nie mniejszy niż -0,30%/°C
Pytanie nr 7
Prosimy o potwierdzenie że zapis OPZ ,,współczynnik temperaturowy modułu związany ze zmianą mocy nie mniejszy niż 0,40%/°C " dopuszcza moduły o współczynniku temperaturowym mocy nie mniejszym niż -0,40%/°C
Odpowiedź nr 7
Temperaturowy współczynnik mocy nie mniejszy niż -0,40%/°C
Pytanie nr 8
Informujemy że zapis OPZ ,,min napięcie startu falownika przynajmniej 60% napięcia pracy znamionowej strony DC" powoduje nie dopuszczenie falowników o lepszych parametrach, gdyż min. napięcie startu falownika powinno być jak najniższe w celu jego wcześniejszego startu pracy. Ponadto nie istnieją falowniki o napięciu startu wyższym niż 60% napięcia znamionowego pracy znamionowej strony DC. W związku z powyższym prosimy o wykreślenie tego zapisu.
Odpowiedź nr 8
Anuluje się zapis odnośnie napięcia startu inwertera strony DC.
Pytanie nr 9
Prosimy o potwierdzenie że zapis OPZ ,,max napięcie pojedynczego stringu nie powinno przekraczać 750V DC" nie jest wymogiem dla falownika fotowoltaicznego, a informacja dla Wykonawcy o sposobie łączenia modułów fotowoltaicznych w stringi?
Odpowiedź nr 9
Dopuszcza się napięcie pojedynczego stringu do 1000V DC.
Pytanie nr 10
Czy Zamawiający dopuszcza falowniki fotowoltaiczne o chłodzeniu za pomocą wentylatorów?
Odpowiedź nr 10
Zamawiający dopuszcza inwertery o chłodzeniu za pomocą wentylatorów wewnętrznych.
Pytanie nr 11
Strona AC falownika jest zabezpieczona i realizowana automatycznie przez falownik, w przypadkach zaniku napięcia z sieci, aby powstrzymać go przed pracą wyspową. Czy Zamawiający dopuszcza falowniki fotowoltaiczne tylko z rozłącznikiem po stronie DC?
Odpowiedź nr 11
Zamawiający dopuszcza zastosowanie inwerterów tylko z rozłącznikiem po stronie DC. Wymaga jednak wyposażenia w urządzenia zewnętrzne określone w SIWZ miedzy innymi takie jak; rozłączniki bezpieczeństwa str. DC i AC, ochronniki przepięć strony DC i AC, zabezpieczenia RCD, połączenia wyrównawcze, oraz instalację odgromową.
Pytanie nr 12
Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie inwerterów PV o współczynniku mocy 0,85-1 ind/poj.?
Odpowiedź nr 12
Zamawiający dopuszcza inwertery o współczynniku mocy od 0,85-1 ind/poj
Wójt Gminy Hajnówka
Metryka strony