Protokół z XL sesji Rady Gminy

Protokół Nr XL / 10

z sesji Rady Gminy Hajnówka
odbytej w dniu 15 lipca 2010r.

w sali nr 12 ( początek sesji – godz. 09.00 koniec – godz.10.00)


Otwarcia XL sesji Rady Gminy Hajnówka dokonał Pan Wiesław Józef Komarewski - Przewodniczący Rady, który przewodniczył obradom. Powitał uczestniczących w sesji i na podstawie listy obecności (zał. Nr1 do protokołu) stwierdził, że w obradach bierze udział 15 radnych, co stanowi ilość, przy której Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały. Wyjaśnił, że sesja zwołana została w związku z planowanym powiększeniem Białowieskiego Parku narodowego i udzielił głosu Wójtowi Gminy. Wójt Gminy zabierając głos poinformowała, że przedmiotem sesji rady gminy jest planowane poszerzenie granic Białowieskiego Parku Narodowego. Omówiła spotkanie z Ministrem Środowiska w dniu 30 czerwca 2010r. na które zaproszeni zostali Wójtowie trzech gmin tj. Hajnówki, Białowieży i Narewki oraz Starosta Powiatu Hajnowskiego. Wyjaśniła, że w jej imieniu w spotkaniu tym uczestniczył Sekretarz Gminy p. M. Kondraciuk, który przedstawił stanowisko Ministra Środowiska stwierdzające, że temat poszerzenia Parku nie podlega dalszym negocjacjom i wykluczył dalsze dyskusje w tym temacie. Wójt wyjaśniła, że na spotkaniu tym Minister wypowiedział się co do wysokości środków przyznanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dla gmin, których temat poszerzenia Parku dotyczy. Powiadomiła, że te gminy, których tereny objęte mają być Parkiem otrzymają po 15 mln, oraz 10 mln do dyspozycji na tzw. „solary” dla mieszkańców indywidualnych, oraz 5 mln do dyspozycji dla tych gmin na 1% kredyty w celu realizacji zadań oraz 15 mln dla pozostałych uczestniczących jednostek samorządowych których temat poszerzenia Parku dotyczy. Następnie w ślad za kwestiami finansowymi ma przyjść porozumienie w tym temacie, promesy i projekt poszerzenia Parku, a na końcu samorządy mają wyrazić swoje stanowisko. Niemniej Ministerstwo zobligowało samorządy do przygotowania wykazu zadań, dotyczących wyłącznie ochrony środowiska, których realizacja dokonywana byłaby z tych środków finansowych. Następnie omówiła poszczególne zadania, które przedstawiły się następująco:

  1. Modernizacja hydroforni w Nowoberezowie i Orzeszkowie. Omawiając ten temat Wójt wyjaśniła, że stan techniczny tych hydroforni wymaga modernizacji;

  2. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków (200 szt.);

  3. Rekultywacja zamkniętych wysypisk. Wyjaśniła, że temat ten związany jest z zaleceniami pokontrolnymi w tym temacie i karami nakładanymi na gminę;

  4. Zakup pojemników do selektywnej zbiórki odpadów oraz specjalistycznych pojazdów do odbioru odpadów komunalnych – I etap;

  5. Zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego dla jednostki OSP (2 szt.);

  6. Utworzenie Centrum edukacji Ekologicznej w Orzeszkowie na bazie obiektów byłej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie; Wyjaśniła, że projekt ten złożony został do funduszy przygranicznych, gdzie gmina musiałaby ponieść 50% kosztów z tym związanych. Poinformowała, że do chwili obecnej brak jest rozstrzygnięcia tego tematu;

  7. Przebudowa byłej Szkoły Podstawowej w Mochnatem na Ośrodek Edukacji Ekologicznej;

  8. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Nowokornino, Trywieża, Kotówka, Wasilkowo, Rzepiska, Borysówka wraz z oczyszczalnią ścieków.

(zał. Nr 2 do protokołu)

Następnie omówiła kolejne etapy przygotowań Ministerstwa związane z poszerzeniem Białowieskiego Parku Narodowego. Omówiła spotkanie w NFOŚ, w którym uczestniczyli Wójtowie zainteresowanych gmin, którego wynikiem było ustalenie kwot przypadających na każdą gminę oraz omówiła zasady z tym związane. Poinformowała, że jeżeli samorząd korzystał z PROW to z tych środków można dołożyć do danej inwestycji, a jeżeli dany samorząd nie korzystał to nie będzie mógł z tych środków skorzystać. Następnie ma przyjść od Ministra porozumienie, promesa, a kolejnym etapem będzie podjecie decyzji w tym temacie. Wyjaśniła, że zadania ze środków pozyskanych za powiększenie Parku realizować będzie można do 31 grudnia 2014r. Wyjaśniła, że ze środków tych gmina nie uzyska środków finansowych na np. przebudowę dróg. Dodatkowo stwierdziła, że dodano punkt dotyczący budowy ścieżek rowerowych o dł. 10 km. Prosiła o podjęcie dyskusji w tym temacie.

Przewodniczący obrad W.J. Komarewski podjął dyskusję w sprawie solarów i dopłat z tym związanych.

Pan W. Golonko – ile dokładnie ma dostać każda gmina? Wójt wyjaśniła, że po 15 mln każda gmina (z trzech) ok.3,3 mln na solary i ok.1,7 mln 1% pożyczki.

Pan A. Skiepko zadał pytanie dotyczące ilości hektarów o które zwiększony ma być Białowieski Park Narodowy. Wójt wyjaśniła, że temat dotyczy 3300ha. Pan A. Skiepko stwierdził, że w pierwszej wersji było to 2100 ha, a teraz 3300 ha, a następnie zadał pytanie o możliwość kolejnej propozycji powiększenia granic Parku. Poruszył temat łączenia innych Nadleśnictw. Przewodniczący Rady wyjaśnił procedurę łączenia innych Nadleśnictw, związanych z realizowanymi przez nich zadaniami. Wójt wyjaśniła, że NFOŚ zaprosił samorządy do dyskusji, niemniej o ilości hektarów, których powiększenie ma dotyczyć decyduje Rada Gminy. Podkreśliła o prowadzonych negocjacjach dotyczących określenia wielkości powiększenia. Wójt stwierdziła, że przy prowadzonych rozmowach o 2100ha dodatkowo zaproponowano zwiększenie o Rezerwat W. Szafera ale dotyczyło to sytuacji, gdy w grę wchodziła suma 100 mln zł. Zaproponowano wtedy takie rozwiązanie, że skoro samorządy dają 50% tego, co Ministerstwo chciało uzyskać, to Ministerstwo również daje 50%, czyli 50 mln. W skutek prowadzonych negocjacji Ministerstwo zaproponowało 70 mln, środki na solary i 5 mln pożyczki. Następnie głos zabrał Sekretarz Gminy, który omówił temat spotkania z Ministrem w dniu 30 lipca i wyjaśnił, że Minister stwierdził, że temat granic jest już zamknięty, a rozmowy mogą się toczyć wokół spraw finansowych z tym związanych. Dodatkowo wspomniał, iż Starosta Powiatu Hajnowskiego wystąpił o pozyskanie 25 mln na rozwój turystyki w Puszczy Białowieskiej, a Minister stwierdził, że temat ten jest otwarty.

Pani W. Sajewicz zabierając głos stwierdziła, że w pierwszej kolejności należy uzyskać środki finansowe, a później realizować. Wójt zabierając głos wyjaśniła, że samorząd chce w pierwszej kolejności promesy czyli zabezpieczenia tych środków finansowych. A środki finansowe mają być zaliczkowane dla samorządów.

Pan J. Grygoruk – czy poszerzenie granic Parku idzie „w ciągu” istniejącego Parku czy są to inne tereny? Zauważył, że warto skorzystać z tych środków, chociażby z uwagi na to że gmina straci na wymiarze podatków. Wójt wyjaśniła, że proponujemy do oddania Rezerwat, gdzie podatek jest już obniżony. Przewodniczący obrad stwierdził, że propozycja oddania Rezerwatu Szafera jest dobrym pomysłem, gdyż łączy on Park w Białowieży.

Pan W. Golonko zadał pytanie związane z listą projektów do realizacji, zapytał czy przewidziane kwoty pokryją się z zadaniami. Wójt potwierdziła, wspomniała jednak o tym, że kwoty te będą przesuwane pomiędzy sobą.

Następnie Wójt wyjaśniła, że po wykonanych zadaniach związanych z budową kanalizacji w gminie, 75% mieszkańców posiadać będzie kanalizację.

Pan W. Golonko – zadał zapytanie związane z budową przydomowych oczyszczalni. Wójt wyjaśniła, że temat przydomowych oczyszczalni jest otwarty i będą spotkania mieszkańców, radnych i specjalistów w tym temacie.

Pani W. Sajewicz - zadała zapytanie związane z przebudową drogi w Nowosadach. Wójt procedury i problemy związane z występującymi ciekami wodnymi na tym terenie.

Pani A. Janiuk – zapytała o sytuację, gdy inne gminy się nie zgadzają na poszerzenie granic Parku a pozostałe wyrażą zgodę. Wójt wyjaśnił, że w takiej sytuacji pozostałe gminy otrzymują środki finansowe tej gminy, która nie wyraziła swojej zgody.

Radni jednogłośnie upoważnili Wójta Gminy – p. Olgę Rygorowicz do podejmowania działań w tym temacie i upoważniła do zaplanowania realizacji tych zadań na najbliższe 2 lata.

Pan J. Grygoruk – zadał pytanie kiedy będzie realizowana droga do Progal. Wójt wyjaśniła, że najprawdopodobniej w sierpniu.

Pan A. Gierasimiuk – zgłosił do naprawy przejazd kolejowy Stare Berezowo – Mochnate. Wystąpił także o naprawę hydrantów na terenie gminy. Pan W. Golonko stwierdził, że w Orzeszkowie wszystkie hydranty są naprawione. Problemy są w Chytrej, Nowoberezowie i innych miejscowościach. Wójt omówiła temat związany z konserwacją wodociągów i kanalizacji. Wyjaśniła, ze prowadzimy rozmowy z p. Aleksiejukiem – prezesem Przedsiębiorstwa Wod. – Kan. W celu przejęcia takiej konserwacji, jednakże jest to temat do dyskusji.

Następnie przypomniała, że w pierwszej kolejności ze środków z NFOŚ pójdą te zadania które mogą szybko zostać zrealizowane np. modernizacja oczyszczalni, zakup pojemników na odpady, przydomowe oczyszczalnie w ilości początkowo 100 szt. oraz „solary”. Koszt „solarów” to ok. 10 000 i 15 % ma pokryć właściciel czyli ok. 1500 zł

Następnie wobec wyczerpania przedmiotu obrad Przewodniczący obrad zamknął obrady XL sesji Rady Gminy Hajnówka.


Protokołowała:

Krystyna Siekan

Przewodniczący Rady

 

Wiesław Józef Komarewski

Hajnówka, dnia 21 lipiec 2010r.

Metryka strony

Udostępniający: Samodzielne stanowisko pracy do spraw obsługi Rady i jej komisji - Barbara Ostapczuk

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Gierasimiuk

Wprowadzający: Andrzej Gierasimiuk

Data wprowadzenia: 2010-12-21

Data modyfikacji: 2010-12-21

Opublikował: Andrzej Gierasimiuk

Data publikacji: 2010-12-21